Na dachu zastosowano specjalną mieszkankę rozchodników, ziół i mchów w fazie wzrostu odpornych na zmiany temperatur, przede wszystkim na bardzo wysokie temperatury latem, podczas nagrzewania się powierzchni dachu. Dach o powierzchni blisko 190 m2 posiada także warstwę izolacyjną i specjalną warstwę drenarską i retencyjną.
Warstwa retencyjna pozwala na utrzymywanie wilgoci i odpowiednie nawodnienie zielonego dachu. Deszczówka, po opadach, nie spływa do rynien, ale pozostaje na dachu przez długi czas – mówi Joanna Kudela – naczelnik Wydziału Remontów Urzędu Miasta Tychy.
Dachu, poza pierwszymi tygodniami od jego położenia, nie będzie więc trzeba podlewać – wystarczy deszczówka - dodaje rzecznik Urzędu Miasta Tychy Ewa Grudniok
Ekologiczne rozwiązanie
Zastosowane w SP nr 13 rozwiązanie powoduje, że zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, zdecydowanie obniża się także nagrzewanie budynku, co jest istotne zwłaszcza podczas wiosennych i letnich gorących dni. Jeśli zastosowane rozwiązania się sprawdzą, w Tychach powstaną kolejne takie realizacje.
Koszt wykonania to około 55 tys. złotych
Wykonawca na położenie całego zielonego dachu ma czas do 19 sierpnia. Koszt wykonania to ok. 55.000 złotych.