Na serio i nowocześnie. „Pies, który jeździł koleją” Teatru Małego w Tychach

Klasyczne opowiadanie dla dzieci Romana Pisarskiego zostało zaadaptowane przez tyski Teatr Mały jako spektakl ruchowy dla dzieci od ośmiu lat wzwyż. W tej interpretacji autorzy skupili się na trudnym temacie straty, którego zaczynają doświadczać już dzieci.

"Pies, który jeździł koleją" - plakat

Impulsem do stworzenia spektaklu była uczennica, która podobnie jak większość klasy ominęła smutne zakończenie zadanej lektury - „O psie, który jeździł koleją”.

Wedle koncepcji autorek pod wodzą Anieli Kokoszy i Pauliny
Giwer-Kowalewskiej z teatru ruchu „Kolekttacz” smutek jest tu oswojony zadumą, która ma pomagać dzieciom w jego mądrej akceptacji, a widz jest
traktowany serio.


Młodości towarzyszy rozstanie: dojrzewanie, zmieniające się ciało, wkraczanie w nowe obszary świadomości, utrata bliskich starszych osób. Wciąż zmienne emocje i uczucia. W spektaklu oswajamy myśli o nieuchronności zmienności świata, naszych relacji, konieczności bezustannego wkraczania w zupełnie nowe rzeczywistości - czytamy w
zapowiedzi.
Dokładnie pamiętam moment w swoim życiu, w którym zaprzyjaźniłam się jako mała dziewczynka z psem moich dziadków. Najpierw, na boso biegłam z nim na rękach po osiedlu, płacząc, że za chwilę go stracę (mały szczeniaczek odwiedził mnie jedynie na kilka godzin). Potem, śpiewałam mu piosenki o miłości, przyjaźni, zasypiając w jego legowisku podczas odwiedzin u dziadków. Pamiętam dzień straty i rozstania - wspomina jedna z reżyserek „Psa”.

„Pies, który jeździł koleją” wystawiany będzie planowo w Pasażu Kultury Andromeda od 8 do 21 marca o różnych porach (9-12, 11-14, 15-18) i przeznaczony jest zarówno dla grup, jak widzów indywidualnych. Bilety w cenie 20 złotych dostępne poprzez rezerwację (anna.bialon@teatrmaly.tychy.pl, 32 780 32 02).

Ryszard Riedel

Może Cię zainteresować:

"Ojciec kochał wolność. Cenę za to płacił w ratach aż do samego końca". Sebastian Riedel o Ryszardzie Riedlu

Autor: Redakcja

02/03/2024

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Może Cię zainteresować:

Spore pieniądze czekają na twórców. IV edycja Tyskich Inicjatyw Kulturalnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/02/2024

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023