PIT 2023: jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Sezon rocznych rozliczeń podatku PIT 2023 trwa w najlepsze. Część Ślązaków już złożyło swojej deklaracje, inni zaś dopiero się do tego przygotowują. Z pewnością jest to dobry moment, aby zapoznać się z ulgami, które mogą obniżyć podatek. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna, pozwalająca podatnikom odliczyć wydatki związane z remontem ich domu. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak skorzystać z takiej ulgi? Szczegóły poniżej.

PIT 2023: jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna – co to właściwie jest?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Na co pozwala? A no, na odliczenie od podstawy opodatkowania (np. dochodu w PIT), poniesionych wydatków związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Takim sposobem, Polacy mogą obniżyć swój końcowy podatek do zapłaty. Nie da się ukryć, że w ubiegłym roku ceny energii cieplnej, jak i opału poszybowały w górę. Tym samym, wielu podatników postanowiło zainwestować w nowe źródła ogrzewania, energii czy też docieplenia swoich domów, w celu obniżenia kosztów. Część z nich skorzystała z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Naturalnie nasuwa się pytanie, kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Kto i ile może odliczyć?

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. No dobrze, a ile mogą odliczyć z tytułu termomodernizacji w rozliczeniach podatkowych za 2022 rok? Całkiem sporo. Właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego mogą odliczyć od dochodu do 53 tyś zł. Warto pamiętać, że kwotą maksymalną jest wielkość odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy.

Jak uzyskać ulgę?

Dobre pytanie. Istotą ulgi termomodernizacyjnej jest kwalifikacja usług i towarów zakupionych na podstawie faktury VAT, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie koszty mogą zostać uwzględnione. No dobrze, ale skąd wiedzieć które usługi, materiały budowlane i urządzenia są objęte ulgą? Cóż, w takim wypadku warto poszerzyć wiedzę w zakresie budownictwa. Niestety, konsekwencją odpisu kosztów, które nie są wyszczególnione w rozporządzeniu wiążą się ze zwrotem pieniędzy, wraz z odsetkami. Jeżeli ktoś nie ma smykałki do majsterkowania i nie chce zgłębiać treści rozporządzenia, w takiej sytuacji powinien skorzystać z pomocy specjalistów, jak Biuro Rachunkowe Hando.

Poznajcie Hando

Hando to biuro rachunkowe, które z w powodzeniem działa już od 6 lat. Przez ten czas nie próżnowało, a stale się rozwijało. Ciężka praca, stałe podnoszenie kwalifikacji, profesjonalne podejście do klientów, a także zaangażowanie opłaciły się. Dziś zespół Hando liczy 9 osób i obsługuje 170 klientów. Na ten moment, biuro ma dwie siedziby – w Tychach (ul. Kościuszki 12 lok. 5) oraz w Lędzinach (ul. Lędzińska 24). Osoby prywatne, a także przedsiębiorcy, które się do nich zgłaszają, mogą liczyć na kompleksową pomoc (nie tylko w zakresie rozliczeń rocznych) już od momentu wejścia. Zatem, jeżeli ktoś pragnie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ale nie ma pojęcia jak to zrobić, to z pewnością powinien zaufać specjalistom z Hando.

„Poczuj ulgę” termomodernizacyjną rozliczając PIT za 2022. Nie czekaj i zgłoś się do Hando!
Hando zaprasza!

Biuro Lędziny
Ul. Lędzińska 24
Tel. +48 516 073 933
E-mail: kontakt@biuro-hando.pl

Biuro Tychy
Ul. Kościuszki 12
Tel. +48 516 450 747
E-mail: tychy@biuro-hando.pl
WWW | FACEBOOK