Pływalnię w Tychach czeka remont generalny? "Teraz się tak nie przebiera"

Kryty basen tyskiego MOSiR prawdopodobnie czeka wkrótce gruntowny i długotrwały remont. Kosztem 31 milionów złotych popularny publiczny obiekt ma zostać przystosowany do najnowszych standardów, co może zająć do trzech lat.

Pływalnia MOSiR w Tychach

Miejskie kąpielisko pod dachem przy ulicy Edukacji powstało w obecnej formie na początku CXI stulecia i przez około dwie dekady - do czasu wybudowania prywatnego Wodnego Parku Tychy 6 działało jako największy tego typu obiekt w mieście. Także dziś plywalnia cieszy się popularnością z uwagi na przystępne ceny wejścia (oraz saunę wliczoną w cenie zwykłego biletu) i zabiegów prowadzone przez kwalifikowanych masażystów. Miejsce nie sprawia też wrażenia mocno nadgryzionego zębem czasu czy przestarzałego - inaczej widzi to jednak dyrektor MOSiR:

- Same systemy uzdatniania wody były remontowane na bieżąco, także tam nie ma problemu […] Jednak same urządzenia są już wyeksploatowane. Sam układ wejściowy już jest też archaiczny, szatnie sami wiemy, że już po prostu teraz tak się nie przebiera - mówił tyskim radnym Marcin Staniczek, dyrektor MOSiR Tychy.

Instytucja chciałaby przeznaczyć na ten remont niebagatelne 31 milionów złotych. Wedle projektu pływalnia miałaby być nieczynna przez nawet trxy lata, przez co Wodny Park Tychy stanie się jedynym dużym basenem dostępnym - teoretycznie, gdyż tamtejsze ceny wstępu nie należą do niskich - tyszanom. Samorząd zdaje się kłaść reż tym samym spekulacje na temat wzbudzającej kontrowersje budowy odkrytego basenu - dla jednych koniecznej w obliczu zanieczyszczenia Jeziora Paprocanakiego, dla innych zbyt kosztownej i służącej potencjalnie tylko przez ćwierć roku.


Dyrektor MOSiR Tychy przekazał radnym, że samorząd ma już gotowy projekt, który będzie przez nich rozpatrywany. Kwestią otwartą pozostaje finansowanie - gmina liczy na wsparcie ze środków rządowych. Staniczek argumentował, że basen po remoncie ma być niemal nie do poznania - z nową strefą spa, zjeżdżalnią i szatniami.

Co się tyczy szatni, zamiast szatni męskich i żeńskich w planach pojawiła się jedna, uniwersalna - "nie jak teraz, że kobiety w prawo, mężczyźni w lewo, a mężczyzna z dzieckiem, z córką, to już teraz nie wie, czy ma do kobiet przyjść, czy do mężczyzn". Dyrektor poinformował też, że jeżeli po wrześniowych remontach nue uda się zreperować zjeżdżalni, zostanie ona zamknięta: - Mniejsze remonty w infrastrukturę obiektu to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Basen wymaga gruntownych prac - choćby zjeżdżalnia, która miała uszczerbienia, przez co dochodziło do skaleczeń - podkreślał.

Europejski tydzien mobilnosci przejazd tyska petla rowerowa spacer nocny rajd dzien bez samochodu fa1f

Może Cię zainteresować:

Dwie wycieczki rowerowe po Tychach w sobotni poranek 21 wrxeśnia

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/09/2024

Szpital Megrez, Tychy

Może Cię zainteresować:

Nowe zakupy dla oddziałów i poradni szpitala Megrez w Tychach

Autor: Redakcja

19/09/2024

Pierwsze dary dla powodzian z Tychów

Może Cię zainteresować:

Kolejne grupy włączają się w wolontariat i zbiórkę dla powodzian w Tychach

Autor: Redakcja

19/09/2024