Ministerstwo Zdrowia poinformowało po południu 16 grudnia 2021 r., że według najnowszych danych, dotychczas zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 11 911 dzieci w wieku 5-11 lat (dane nadal są wpisywane przez punkty szczepień). Na szczepienia zapisanych jest już 165 tys. dzieci z tej grupy wiekowej, z czego najwięcej, bo 33 tys., 11-latków.
Z kolei 17 grudnia okazało się, że w Polsce jest już drugi przypadek wariantu Omikron koronawirusa. Jest nim zakażona 3-letnia dziewczynka z Warszawy. Pierwszy przypadek wykryto w Katowicach: Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto na Śląsku
Dr nauk medycznych Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa, ojciec trójki dzieci, w tym dwóch maluchów, radzi, jak przygotować się do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.
14 porad dr. Macieja Jędrzejki, jak przygotować się do szczepienia dzieci przeciw COVID-19
Porady te były konsultowane z pediatrą, doktorem Dawidem Ciemięgą.
- Dzieci prawie zawsze piją za mało. Przed szczepieniem muszą być nawodnione. Małą łyżeczką można przelać cały basen wody… Ale lepiej, żeby piły niezdrowe słodkie napoje niż nic przed szczepieniem. Dziecko 5-letnie powinno wypijać litr płynów na dobę co najmniej 4-5 dni przed szczepieniem. Jeśli dziecko jest odwodnione - odrocz szczepienie o kilka dni, do czasu nawodnienia
- Pamiętajcie też o istnieniu kremu znieczulającego Emla, który nakładamy na ramię w miejscu szczepienia na 2-3 godziny przed zastrzykiem (i zalepiamy dowolną folią - opatrunek okluzyjny) - po co ma ich bolec wkłucie? Krem Emla dostępny bez recepty nie chroni przed bólem szczepienia, znieczula tylko skórę, ale ból potem jest od podania płynu w mięsień, tego nie znieczula. Po szczepieniu można zastosować Altacet w żelu na miejscu po wkłuciu.
- Miej w domu paracetamol i nurofen/ibuprofen w razie gorączki, która może sięgać 39 st - obniżaj od razu już przy 37,5, bo to nie jest infekcja - nie ma powodu, żeby dziecko miało gorączkę (nie obowiązuje tu zasada nie obniżania gorączki poniżej 38,5 stopnia).
- Jeśli masz podejrzenie, że dziecko miało kontakt i ekspozycję na COVID-19, odrocz szczepienie o kilka dni. Dobrym pomysłem jest szczepienie po kilku dniach w domu - bez kontaktu z innymi dziećmi i osobami spoza domu.
- Nigdy nie szczep dziecka z objawami ostrej infekcji.
- Katar żłobkowo-przedszkolny nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia - ale oczyszczaj dziecku nosek solą fizjologiczną.
- Dziecko będzie bolała rączka - paracetamol da radę.
- Alergia na białko jajka czy mleko czy pokarmy nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
- Przebyty wstrząs lub ostra reakcja alergiczna po lekach u dziecka jest wskazaniem do szczepienia w szpitalu, nie w przydrożnym punkcie szczepień.
- Po szczepieniu, jeśli możesz, zostaw dziecko na dwa dni w domu, i nie narażaj na przeziębienia, wychłodzenie.
- Pamiętaj, że częściowa odporność u dziecka pojawi się dopiero 2 tygodnie po drugiej dawce. A bliska pełnej dopiero 2 tygodnie po trzeciej dawce.
- Nie bój się szczepień. Moje maluchy 3-letnie i 5-letnie właśnie przeszły COVID-19 (z gorączką do 39,4 st C! Na szczęście jak na razie bez powikłań, ale włączę ich do programu kontroli płuc u dzieci, jak tylko będzie dostępny) wiec mogę je zaszczepić dopiero za 3-6 miesięcy, ale gdyby nie to - szczepiłbym je nawet jutro.
- O nawodnieniu wspominałem?
- Poczytaj o PIMS, czyli wieloukładowym zespole zapalnym u dzieci (pediatric inflammatory multisystem syndrome)
Warto przeczytać również: