Proste „chopy I baby” też tworzą historię. Spotkanie z autorem książki „Chachary” w Tychach

Dariusz Zalega, autor wydanej niedawno książki podejmującej historię Górnego Śląska z ignorowanej do niedawna przez badaczy perspektywy, zagości w czwartek (18 kwietnia) w tyskim Muzeum Miejskim by opowiedzieć o swoich „Chacharach”.

materiały historycznie
Dariusz Zalega

Wpisując się w popularny w ostatnich latach nurt krajowej i światowej historiografii, dr Dariusz Zalega - historyk, dziennikarz i dokumentalista - stworzył „Chachary. Ludową historię Górnego Śląska” - książkę, w której pałace i fabrykanckie wille ustępują miejsca familokom i zwykłym „chałpom”. Tym samym śląski lud - „sól ziemi czarnej”, warstwa niezwykle ważna dla spracowanego regionu - w końcu doczekał się wreszcie pozbawionej propagandy monografii historycznej.

Bogaty region biednych ludzi

Śląsk zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę, czy Niemcy (…) Autor oddaje głos biedującym chłopom, wykorzystywanym robotnicom, przepracowanym górnikom - czytamy w opisie wydawniczym.

Autor, który kontynuuje tematykę swych książek i filmów „Bez Pana i Plebana” i „Zbuntowany Śląsk” potraktował sprawę z rozmachem - książka opisuje dzieje niższych warstw społeczeństwa regionu od najdawniejszych przekazów do współczesności. Na podstawie statystyk, przekazów o strajkach czy osobistych historii wydobywa na wierzch zamglone dotąd perspektywy.

Bo - jak to pisał jeden z recenzentów - „wspomnienia elit pomyliliśmy z historią”.

Fragment książki tłumaczy wybór nazwy, kojarzącej się głównie z opryszkiem, ulicznikiem:

Chachar to ktoś z dołów społecznych. Ktoś, kto nie mieści się w ustalonych normach. Ktoś, kto je przekracza. Słowem, ktoś podejrzany. Czy ludowa historia Górnego Śląska może opowiadać o kimś innym, niż on? Kto będzie bohaterem opowieści, która wychodzi poza grzeczne, ugładzone i krzepiące obrazki? Ino chachar. Motłoch, plebs, tłuszcza, dziady… Wsioki i robole. A naprzeciw byli ci panowie, po których zostały piękne pałace, albo chociaż ich ruiny.

Początek o godzinie 18; wstęp wolny. W czasie spotkania będzie można kupić książkę z rabatem oraz podpisem doktora Zalega.

Kopalnia zabrze wschod 01 nac

Może Cię zainteresować:

Motłoch, plebs, tłuszcza, dziady... Wsioki i robole. "Chachary" opowiadają ludową historię Górnego Śląska

Autor: Dariusz Zalega

07/04/2024

Śląska Rzecz 2023 - grafika roku

Może Cię zainteresować:

Dizajn przez duże Ś. Konkurs Śląska Rzecz 2024 czeka na zgłoszenia

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/04/2024

Tablica historyczna na Rynku w Tychach 1

Może Cię zainteresować:

Tablice edukacyjne w historycznych dzielnicach - nowy tyski „bajer”

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/04/2024