Wydział gospodarczy tyskiej komendy dostał ostatnio zgłoszenie o psach chowanych w mieszkaniu w skandalicznych warunkach. W tej sytuacji wezwali powiatowego weterynarza, strażników miejskich i miejskiego urzędnika odpowiedzialnego za prawa zwierząt.
W mieszkaniu znaleźli 11 psów, w tym siedem szczeniaków, które wyglądały na zaniedbywane od znacznego czasu. Podłoga zasłana była ich odchodami; zwierzętom brakowało też wody pitnej. Nietrudno domyślić się, że właściciel odpuścił sobie też ich szczepienie.
Powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o odebraniu czworonogów okrutnemu właścicielowi. Zostały przekazane do miejskiego schroniska, a odpowiedzialny za zaniedbanie zwierząt usłyszał zarzut znęcania się nad nimi. Kodeks karny przewiduje za takie czyny do 3 lat więzienia. Do podobnej sytuacji doszło niedawno także w Pawłowicach pod Pszczyną, gdzie po zgłoszeniu właścicielowi odebrano psa z ropiejącym pyskiem i oczami.
Jak i kiedy zgłaszać podobne przypadki?
Policja przypomina najczęstsze przypadki, które są podstawą do działań przeciw cierpieniu zwierząt i niszczeniu środowiska:
- nieuzasadnione, niehumanitarne zabijanie zwierząt;
- znęcanie się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach;
- oferowanie sprzedaży zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem;
- zanieczyszczanie, zaśmiecanie wody, gruntu, powietrza;
- nielegalna wycinka drzew;
- wypalanie traw i innych terenów.
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania [informacji] - pouczają funkcjonariusze.
Może Cię zainteresować:
Trzy łabędzie z Tychów trafiły do leśnego pogotowia ratunkowego. Ptaki były karmione chlebem
Może Cię zainteresować: