„Ptaki krzyczą nieustannie”. Jak człowiek „wrażliwy, wykształcony, uważny” mógł być jednym z esesmanów z Auschwitz? Historię Günthera Niethammera usłyszymy w muzeum

Autorzy poświęconej esesmanowi Güntherowi Niethammerowi książki „Ptaki krzyczą nieustannie” - Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski - będą gośćmi cyklu „Mozaika górnośląska” w tyskim Muzeum Miejskim. Początek o 18 w następny piątek (12 maja); wstęp wolny.

Muzeum Miejskie w Tychach
gunther niethammer

Historyczny reportaż „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia esesmana i ornitologa z Auschwitz” ukazało się w kwietniu w znanym z fenomenalnych pozycji non-fiction wydawnictwie Czarne. Bohaterem książki jest człowiek określany jako „wrażliwy, wykształcony, uważny” - a przy tym jeden z zawiadujących machiną śmierci w obozie Auschwitz-Birkenau.

Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób - przedstawiają genezę tej postaci autorzy.


Zadziwiać może zwłaszcza pewnego rodzaju spokój ducha, jaki zachował zdemoralizowany naukowiec -

jako wartownik w oświęcimskim obozie kontynuował swoje badania nad ptakami.

Co sprawiło, że jak gdyby nigdy nic poświęcał się swej szlachetnej pasji i co działo się w duszach i umysłach naukowców-nazistów po wojnie - na te pytania postarają się odpowiedzieć autorzy. W biografii Günthera Niethammera, w której przewijają się też losy polskich więźniów i niemieckich naukowców, starali się oni odnaleźć, co czyni człowieka bohaterem, konformistą lub zbrodniarzem. Publikacja to także śledztwo w sprawie świata nauki, który poszedł na służbę morderców.

Beata Dżon-Ozimekpublicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami „Przegląd” i „Angora”, publikowała także m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Focusie Historia”. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”, za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa. Na podstawie losów Chiger powstał nominowany do Oscara film Agnieszki Holland „W ciemności”.

Michał Olszewski (ur. 1977) – pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek „#Upał”, „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech” i „Zapiski na biletach”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie”. Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. W wolnych chwilach ogląda ptaki.

Spotkanie zaplanowano na godziny 18-20 poprowadzi Agata Berger-Połomska. Wstęp wolny, obowiązują zapisy telefoniczne (887 450 212 - także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Egipt mediateka tychy

Może Cię zainteresować:

Meksyk, Kopenhaga, a może Egipt? Tydzień spotkań z podróżnikami w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/05/2023

Rewizyta wystawa galeria obok tychy 1

Może Cię zainteresować:

„Rewizyta" - wernisaż prac artystów z Niemczech w galerii Obok w Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/04/2023

Fabryka czułów tychy

Może Cię zainteresować:

Dzieci nauczą się, jak robi się papier w weekend w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/04/2023