Pod pseudonimem Ravgor znany był w sieci jako jeden z czołowych polskich pranksterów - komików wykonujących żarty sytuacyjne i słowne na mniej lub bardziej świadomych „ofiarach”. Pod maską wesołka skrywał się jednak pogrążony w depresji młody człowiek; częstokroć zresztą uchylał tej maski, mówiąc widzom o swoich problemach psychicznych. "Mimo że robił pranki, żartował z ludzi, był bardzo nieśmiałym, wstydliwym chłopakiem” – mówił jego znajomy Mateusz Dela.
Rafał „Ravgor” Górecki 1988-2023
Już w 2018 roku showman zawiesił publikowanie nowych materiałów rozrywkowych, by spróbować w gronie fanów przepracować swoją sytuację. Nie skończyło się to jednak najlepiej, o czym pisała w tamtym czasie Katarzyna Pachelska. Tak wyjaśniał zainteeresowanym swoją sytuację:
W pierwszych dwóch filmach opowiedziałem o swoich problemach, bo doszedłem w swoim życiu do momentu, w którym z każdej strony widziałem przepaść, a przysłowiowa ziemia pode mną coraz bardziej się obsuwała i nie miałem pojęcia co z tym zrobić. Dzięki pomocy części z Was uświadomiłem sobie rzeczy, których w inny sposób bym sobie nie uzmysłowił i możliwe, że to mnie uratowało. Z drugiej strony są ludzie, którzy najchętniej by mnie w tą przepaść wkopali, krzycząc "THIS IS SPARTA!" [internetowe hasło-mem pochodzące z filmu o Spartanach - red.].
Samobójstwa - nowa plaga?
Należy tu podkreślić, że śmierć 35-latka nie jest bynajmniej jedynym takim przypadkiem w ostatnich miesiącach - w tym roku zanotowano w mieście znaczną ilość „udanych” prób samobójczych - pewnych i domniemanych, nie tylko wśród młodych. Nasza redakcja nie donosi o nich wszystkich, by nie nadawać im zbędnego rozgłosu, który mógłby zachęcić inne osoby do targnięcia się na własne życie - a także dla poszanowania prywatności żałobników.
Ravgor był jednak osobą publiczną i jeśli chciał zwrócić na siebie uwagę, zdecydowanie nie musiał się porywać na taki „bohaterski” krok - na TouTube obserwowało go około 600 tysięcy fanów. Po uderzeniu w ziemię z wysokości 12. piętra nie miał większych szans na przeżycie - co dopiero mówić o wsparciu.
Śmierć tego młodego, popularnego mężczyzny żyjącego z dowcipów ukazuje bardzp złożone zjawisko. Mimo licznych akcji profilaktycznych widać, że wsparcie psychologiczne nie nadąża za coraz powszechniejszą chorobą cywulizacyjną, jaką są zaburzenia depresyjne - a powoduje je w dużej mierze zanurzenie w wirtualno-multimedialnym świecie; świecie, który dla Ravgora zdawał się być drugim domem.
Pomoc w kryzysie psychicznym
Pomocą w sytuacjach kryzysowych służą liczne fundacje i instytucje. Wiele z nich prowadzi telefony zaufania:
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17:00 do 19:00);
- Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę);
- ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania – tel. 22 484 88 01;
- Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna – tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00);
- Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli – tel. 800 080 222 (czynne całodobowo),
Może Cię zainteresować: