Galeria: relacja z Tyskich Targów Pracy i Przedsiębiorczości. Wielu mieszkańców przybyło po oferty i porady

We wtorek 11 października w pomieszczeniach na terenie Stadionu Miejskiego w Tychach odbyła się kolejna edycja spotkania specjalistów rynku pracy z zainteresowanymi mieszkańcami. Zajrzeliśmy tam by zadać kilka pytań i ocenić poziom wydarzenia.

Liczne grupy osób - w dużej mierze młodzieży - zeszły się do pomieszczeń przy ekspozycji Tyskiej Galerii Sportu by skorzystać z możliwości spotkania się z przedstawicielami pracodawców i instytucji oferujących różne opcje na rozwój kariery zawodowej. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska Powiatowego Urzędu Pracy oraz Policji i Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego, jednak także dziesiątki prywatnych pracodawców, inne służby mundurowe i instytucje publiczne także znalazły licznych zainteresowanych.

Służby, urzędy i firmy z różnych branży, w tym dominującego w naszym regionie przenysłu lekkiego przedstawiały swoje oferty - wszystkich ofert było 840. Doliczono się też podobnej ilości przybyłych. Jak mówi Dorota Otok, dyrektor PUP Tychy:

Nadal mamy rynek pracownika. Firmy, instytucje poszukują chętnych
osób, a organizowane przez nas targi to znakomita okazja, aby
porozmawiać z przedstawicielami np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
Urzędu Skarbowego czy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy
Europejskich. Jesteśmy na targach także z ofertami, które do nas
trafiły, ale są także przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy w
Mikołowie i w Pszczynie oraz Urzędu Miasta Bieruń. Chętnych do pracy i
służby poszukuje wojsko, policja, straż graniczna oraz kilkadziesiąt
firm różnych branż nie tylko tyskich, ale także z regionu. Praca czeka
zarówno na osoby młode, jak i starsze w kilkudziesięciu zawodach i
specjalnościach.


Sporo informacji dla myślących o własnej firmie

Przedstawicielka Wydziału Ewidencji Działalności Gospodarczej UM Tychy opowiadała o uruchomionej niedawno Tyskiej Bazie Rzemieślników, dzięki której fachowcy różnych - również niszowych - dziedzin mogą wypromować swój talent i dotrzeć do nowych odbiorców. Są już pierwsze pozytywne efekty; zachwalano także podobne wydarzenie skierowane stricte to przedsiębiorców - Dzień Przedsiębiorcy. Urzędniczka Powiatowego Urzędu Pracy wytłumaczyła, że wszystkie programy do których dostęp został ograniczony podczas pandemii działają znów na pełnych obrotach, a ubieganie się o środki na start działalności czy sfinansowanie kursów jest dość łatwe z uwagi na dobrą sytuację finansową tyskiego PUP.

Stoisko Urzędu Skarbowego przekonywało z kolei, że przepisy są coraz przyjaźniejsze, a olbrzymią większość spraw - w tym otrzymanie zaświadczeń - można załatwić online (podatki.gov.pl), gdzie do pobrania czeka też obszerne vademecum odpowiadające na różne pytania podatników. Stanowisko ZUS przekonywało że skarbówki nie trzeba się bać - w pierwszych latach działalności przedsiebiorcy przysługują rozmaite ulgi. Przypomniano również, że biznesu będącego w powijakach w ogóle nie ma obowiązku rejestrować - oczywiście do pewnego rozmiaru obrotów.

Shoes g520ce81b8 1920

Może Cię zainteresować:

W Tychach ruszył program „Tyska Baza Rzemieślników”. To baza produktów i usług

Autor: Redakcja

07/09/2022

Za mundurem młodzież sznurem

Jak już wspomniano dużą część odwiedzających stanowili młodzi w wieku szkolnym; pośród nich wyróżniającą się grupę stanowili liczni zainteresowani służbą mundurową. Wymienione powyżej służby przedstawiały potencjalne korzyści, doświadczenia ale i poświęcenia płynące z ochroną wspólnego bezpieczeństwa i porządku. Do stoiska Wojska Polskiego przez długi czas trudno było się dostać; prowadzący je pan poinformował że w wojsku czekają etaty w niedużej odległości, w tym w nasztm województwie. Po rocznej służbie przygotowawczej, gdzie kandydat na zawodowca otrzymuje żołd oraz zakwaterowanie (opcjonalne - nie ma konieczności mieszkania w koszarach) rekrut może aplikowac nawet bezpośrednio do sił specjalnych czy dowolnej innej specjalności.

Najbardziej ze wszystkich rzucało się stoisko Policji, a to przez kilku umundurowanych funkcjonariuszy krążących wokół tegoż stolika i rozprawiających swobodnie. Podinspektor Andrzej Sira z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach opowiadał w barwnych słowach o nowych perspektywach w zawodzie - możliwość wliczenia stacjonarnych policyjnych studiów oficerskich do stażu lat służby oraz podniesione zarobki pozwalają konkurować z coraz bardziej popularnym wojskiem o rekruta żądnego adrenaliny i sprawdzania swoich moźliwości.

Już wkrótce następna edycja

Około wpół do 13 ruch uspokoił się już, jako że wydarzenie dobiegało końca - jednak Tyskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości odbywają się aż dwa razy w roku. Czekamy na ogłoszenie następnej edycji i zachęcamy zainteresowanych do uczestnictwa!

UM Tychy/ak