Sterylizacja, kastracja lub wszczepienie czipa odbywa się na bazie oświadczenia mówiącego, że właściciel zwierzaka jest osobą zamieszkałą w Tychach oraz że nie prowadzi komercyjnej hodowli rasowych psów czy kotów.
Gabinet świadczący usługi - Euro-Wet przy ulicy Armii Krajowej 2 - został wybrany również jako miejsce sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących. Tyscy wolontariusze mogą samodzielnie zgłaszać się tam w celu poddania zabiegowi takich kotów będących pod ich opieką. Na ten program miasto poświeci podobnie jak w roku poprzednim 20 tysięcy złotych.
Z kolei pieniądze na wspomniane zabiegi domowych pupili pochodzą z budżetu obywatelskiego, co oznacza że akcja jest pomysłem zgłoszonym i wybranym do realizacji przez mieszkańców, nie urzędników. Na ten cel poświęcono 100 tysięcy złotych ze wspólnej kasy.
Zabiegi będą finansowane do czasu wyczerpania tych środków.
W tej edycji tyskiego budżetu obywatelskiego obok następnej edycji tej akcji trafił m.in. dwa osobne plany budowy psiego parku zabaw w Jaworku. Ogółem do rozpatrzenia trafiło rekordowa ilość wniosków - jest ich 239. 185 z nich dotyczy wydzielonych części miasta (np. budowa barier dźwiękochłonnych na Wilkowyjach albo organizacja osiedlowego wydarzenia), a 54 - całości Tychów.
Największe projekty zaproponowane na 2024 rok przez tyszan to projekt o nazwie Czyste Paprocany "Jezioro" (zawnioskowano o 4 miliony złotych), remont klubu MCK na Urbanowicach (pół miliona złotych), modernizacja siłowni pod chmurką na Sublach (również pół miliona) oraz remont parkingu przy ZS4 (499 tysięcy złotych).
Obecnie trwa weryfikacja wniosków przez urzędników magistratu. Te z nich, które spełnią wszystkie warunki merytoryczne, zawalczą w plebiscycie, w którym głos oddać może ogół mieszkańców Tychów. Pełną listę pomysłów na przyszłoroczny budżet obywatelski w Tychach znaleźć można na portalu tyskich społeczników Razem Tychy tutaj.
Może Cię zainteresować:
Etat dla opiekuna w schronisku dla zwierząt w Tychach. Zarządca placówki ogłosił rekrutację
Może Cię zainteresować: