Przyjęty przez tyskich radnych program nosi nazwę „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”. Za uchwałą w tej sprawie głosowali radni z klubów prezydenta Andrzeja Dziuby oraz Koalicji Obywatelskiej. Czterech radnych głosowało "przeciw", a trzech radnych wstrzymało się od głosu. Rocznie z tego programu będzie mogło z niego skorzystać 25 par.
- W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodności i reguluje prawo do jej leczenia. Niestety, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności. W związku z powyższym niezmiernie ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Kto może skorzystać z programu dofinansowania in vitro w Tychach?
Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20 - 42 lat (w/g rocznika urodzenia)
- spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka
- są mieszkańcami miasta Tychy oraz rozliczają podatek od dochodów osobistych (PIT) w Tychach
- wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów
- Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do skorzystania z dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji. Warunkiem niezbędnym uzyskania dofinansowania jest zakwalifikowanie pary do programu oraz przeprowadzenie co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka zakwalifikowanym parom u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wyczerpane – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy (za UM Tychy).
W latach 2023-2025 miasto przeznaczy na realizację programu dofinansowania in vitro 750 tys. zł dla 75 par spełniających kryteria kwalifikacji.
Może Cię zainteresować: