„Ku pamięci… Śladami powstańców w Bieruniu”
Ekspozycja dostępna będzie na rynku aż do 30 czerwca. Została poświęcona działaniom powstańczym z lat 1919-1921 z perspektywy Bierunia. Młodsi mieszkańcy mogą poznać ważne osobistości, które w czasie plebiscytu i powstań walczyły dla Górnego Śląska. Bogata ekspozycja zdjęciowa ukazuje m.in. powstałe na przestrzeni lat bieruńskie pomniki Powstańców, oraz ciekawe ujęcia z prywatnych archiwów mieszkańców. Organizatorzy zachęcają także starszych mieszkańców, do dzielenia się swoimi informacjami dotyczącymi przeszłości. Dzięki ich wspomnieniom, jest szansa na powstanie kolejnych ciekawych wystaw czy albumów.
Siedlecka historia, czyli lokalny akcent
Prezentowany oczywiście w ramach wystawy. Powstańcy z rejonów bieruńskich i bojszowskich prowadzili istotne działania na terenie Siedlca. Obecnie, to sołectwo w gminie Izbicko. 23 maja 1921 roku, podczas przemarszu w kierunku wsi, na oddział powstańczy spadł niemiecki ostrzał... Ciała odnaleziono na otwartej przestrzeni. Zostały one pochowane w zbiorowej mogile na przydrożnym polu. Ranni, którym udało się przeżyć zostali przewiezieni do szpitali. Wiele lat później, szczątki powstańców, dla uczczenia ich bohaterskiej postawy, zostały przeniesione do groby w centrum Siedlca, gdzie powstała tablica upamiętniająca.
„Górny Śląsk niemiecki czy polski? Bieruń w latach 1918-1922”
To wystawa, która od dziś (4 maja) prezentowana będzie w budynku Miejskiej Biblioteki przy ul. Jagieły. Powstała z okazji upływającej w tym roku 100. rocznicy organizacji plebiscytu na Górnym Śląsku. Prezentuje niepublikowane dotąd dokumenty plebiscytowe pochodzące ze zbiorów muzealnych, a także prywatnej kolekcji Państwa Joanny i Jarosława Długoszewskich.
zdj. Facebook Bieruńskiego Muzeum Miejskiego (w organizacji)