Śląska premiera mistrzowskich "Dziejów grzechu" w Teatrze Małym Tychy - 25-26.10

25 i 26 października w tyskim Teatrze Małym wystawiany będzie - premierowo w województwie - nowa, "kobieca" adaptacja "Dziejów grzechu" Stefana Żeromskiego autorstwa twórców Starego Teatru z Krakowa.


Nadchodzący rok będzie setną rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego, twórcy darzonego szczególnym uwielbieniem przez twórców teatru. Twórcy sławnego krakowskiego Narodowego Starego Teatru wracają przy tej okazji do obyczajowej powieści "Dzieje grzechu" uważanej w swoich czasach za bulwersującą i uwspolcześniają ją, przyjmując inną optykę moralną. - Twórcy pragną spojrzeć na kobiece ciało i seksualność w sposób podmiotowy, szukając sposobu na wyzwolenie ich z konwencji. Czy Ewa wygnana z raju za pierwszy grzech już zawsze musi być skazana na piekło? - pytają retorycznie realizatorzy.


Twórcy sztuki z reżyserem Wojtkiem Rodakiem na czele pracując z samą konwencją melodramatu i ją dekonstruując, przyglądają się losom głównej bohaterki Ewy, traktując ją w sposób niejednostkowy i metaforyczny, a także konfrontując na scenie z męskimi bohaterami tej powieści. W centrum ich zainteresowania znajduje się uwikłanie bohaterki w zależności patriarchatu oraz to, jak na przestrzeni lat zmieniła się narracja wokół kobiet.


Krakowska inscenizacja […] umiejętnie balansuje między melodramatycznym tonem a nawiasem umowności, emfazą a intymnym wyznaniem, zmysłowością scen erotycznych, oddanych przez dosłowność słów padających z offu i poetycki wymiar projekcji Martyny Miller, ale też eksplorowaniem relacji bohaterki z własnym ciałem. (...) W potrójnej kreacji Staniec, Grąziowskiej i Gałkowskiej Ewa staje się rodzajem naczynia mieszczącym stereotypy związane z kobiecym grzechem – jest zatem naiwna, słaba, nadto uległa, skłonna do zła, interesowna, pożądliwa, pozbawiona etycznych zasad, wyrachowana. Zarazem na każdym etapie swojej historii wymyka się z tej klatki

- fragment recenzji „Gazety Wyborczej”


Wystepują: Szymon Czacki, Małgorzata Gałkowska, Magda Grąziowska, Stanisław Linowski, Filip Perkopwski, Przemysław Przestrzelski, Karolina Staniec.

Zarówno piątkowy. jak sobotni spektakl rozpoczną się o godzinie 18. Spektakl dla widzów dorosłych; bilety w cenie 65 złotych dostępne w kasie teatru i na teatrmaly-tychy.interticket.pl. Rezerwacje i więcej informacji: 32 227 20 67, teatr.maly@teatrmaly.tychy.pl.

Śląska Jesień Gitarowa

Może Cię zainteresować:

Program Śląskiej Jesieni Gitarowej 2024

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/10/2024

Paryski spleen wystawa tichauer gallery tychy 9

Może Cię zainteresować:

Galeria Tichauer, Tychy. Nowa wystawa „Paryski Spleen. Starowieyski, Milshtein i przyjaciele”. Intensywna, ciekawa, odważna

Autor: Katarzyna Pachelska

19/10/2024

Teatr Mały, lata 60.

Może Cię zainteresować:

Mały wrócił i jest piękny. Historia najważniejszego teatru Tychów

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/09/2024