Będzie to pierwsza retrospekcyjna wystawa ukazująca działalność Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON (nazwa pochodzi od rodzaju szkła używanego w optyce) powstałego w latach 70. przy Teatrze Małym.
Około 1978 kilku spośród kilkudziesięciu członków klubu obrało spójny program - dokumentalna, surowa fotografia bliskiego i dobrze znanego otoczenie - robotniczych osiedli i terenów przekształconych całkowicie przez przemysł. Był to rodzaj kontestacji wyidealizowanego obrazu Śląska, jaki można było znaleźć na ówczesnych fotografiach publikowanych w prasie.
W ciągu zaledwie kilku lat wypracowali jedyny taki w skali regionu – spójny i wyraźnie sprecyzowany, zarówno w zakresie tematu, jak i środków formalnych – sposób obrazowania śląskiego krajobrazu. Używali obiektywu szerokokątnego, który pozwalał uzyskać dużą dynamikę zdjęcia, szczególnie w ciasnych podwórkach i wąskich uliczkach. Stosowali także długi obiektyw – wyolbrzymiał dalekie plany. Człowieka ukazywali zawsze w kontekście, na tle familoków czy we wnętrzach mieszkalnych. Ich odbitki wyróżniał wysoki kontrast - czytamy w kuratorskim opisie wystawy.
Ta artystyczna zadziorność dała owocw postaci mrocznych, ciężkich w tonie fotografii na rozmaite tematy oddające atmosferę swoich lat (dosłownie i w przenośni - fotografom zależało na zwróceniu uwagi na graniczące z katastrofą zanieczyszczone środowisko regionu przemysłowego).
Zaprezentowane zostaną zdjęcia Michała Cały, Tadeusza Kluby, Krzysztofa Pileckiego, Henryka Rączkowskiego, Mieczysława Wielomskiego i Zbigniewa Zalewskiego. Kuratorzy: Ewelina Lasota, Michał Łuczak. Wystawa potrwa do 5 stycznia i będzie towarzyszył bezpłatny katalog oraz cykl spotkań i warsztatów.
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18; wstęp wolny. Muzeum prosi o zapisy (887 450 212, g.oleksy@muzeum.tychy.pl).
Może Cię zainteresować:
Orkiestra AUKSO w fotografii - nowa wystawa w tyskim Gemini Park
Może Cię zainteresować:
Hałda jako mikrokosmos. Artystyczno-ekologiczna wędrówka po Łaziskach
Może Cię zainteresować: