Spacer po Tychach śladami wybitnego architekta Marka Dziekońskiego

W ramach trwającej wystawy "Memento" dokumentującej nieistniejące już dokonania architektury lat 60.-80. w Polsce tyscy muzealnicy zapraszają w sobotę (15 lipca) na spacer śladami realizacji wizji Marka Dziekońskiego - autora wielu rozpoznawalnych tyskich budynków oraz m.in. wrocławskiej Panoramy Racławickiej.

Muzeum Miejskie w Tychach
Klub górnika not tychy


Trasa spaceru, który poprowadzi dr Patryk Oczko, będzie przebiegała od dworca kolejowego (zbiórkago godzinie 11) przez obrzeża osiedla A, osiedle B, Park Niedźwiadków oraz osiedle E, gdzie zakończy się przy MDK nr 2. Muzeum Miejskie w Tychach prosi zainteresowanych o zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Architekt Marek Dziekoński - krótka biografia

Wśród projektów Dziekońskiego można wymienić tyski dworzec kolejowy, wieżowce ZEG i Carboautomatyki, budynek PKO i PZU przy alei Niepodległości, budynek Klubu Górniczego przy Edukacji czy Stadion Zimowy, Jego najbardziej znane dokonanie to budynek Panoramy Racławickiej i hali „Orbita” we Wrocławiu, w którym spędził większość zawodowego życia.

Marek Dziekoński urodził się w wielopokoleniowej rodzinie architektów w 1930 roku w Warszawie. W latach 1949–1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W tym czasie jego późniejsi przełożeni, Kazimierz Wejchert i Hanna Adamczewska wygrali konkurs na ogólny plan tzw. Nowych Tychów. W latach 1954–1959 pracował tam jako asystent w Katedrze Projektowania Budynków Społeczno‑Mieszkalnych.

W 1959 roku został projektantem w Miastoprojekcie Nowe Tychy, gdzie doszedł do stanowiska kierownika pracowni; współautorem wielu jego projektów była jego żona Ewa. W latach 70 przez kilka lat pracował na Politechnice Śląskiej, a następnie ponownie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie kon­tynuował działalność we Wrocławskim Biurze Projektowo‑Badawczym Budownictwa Przemysłowego. Zmarł w 2002 roku.

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023

Polonia Tychy

Może Cię zainteresować:

O klubie Polonia Tychy i osiedlu A opowie autor książki w ich temacie

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/07/2023

Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12

Może Cię zainteresować:

Muzealny spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/06/2023