Springer w Tychach. Spotkanie z głośnym pisarzem 21.11 w Muzeum Miejskim

Gościem kolejnego spotkania autorskiego z cyklu "Dom jest jak człowiek" w Muzeum Miejskjm będzie obsypany nagrodami pisarz Filip Springer. Autor głośnych i uznanych książek krytykujących architekturę spotka się z czytelnikami w czwartkowy wieczór 21 listopada.



Znany z reporterskich dociekań nad przestrzenią miast i architekturą autor zawita do tyskiego Muzeum Miejskiego by promować swoją najnowszą książkę zatytulowaną "Szara godzina. Czas na nową architekturę" (wydawnictwo Karakter). Springer przygląda się w niej praktykom współczesnych architektów i urbanistów - tym krótkowzrocznym i tym wizjonerskim, pozwalającym wierzyć w przyszłość. Autor bada, czy rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w dzisiejszym, rozkomercjalizowanym świecie.

Architektura a katastrofa ekologiczna

„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze w swojej najnowszej reportersko-eseistycznej książce poświęcony tematowi architektury pisarz Filip Springer.

- Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura. Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura? - dodaje dopytująco wydawca w opisie "Szarej godziny".


Filip Springer - rocznik 1982, poznaniak, absolwent archeologii na UAM. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze; za debiutancką "Miedziankę. Historię znikania" (2011) dostal nominację Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Gdynia i Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego; dyrektor programowy Instytutu Reportażu, współtwórca Szkoły Ekopoetyki, pomysłodawca i współtwórca literackiego Festiwalu po Drodze, kurator projektu fotograficznego ,"Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji".


Spotkanie poprowadzi śląska aktywistka spoleczno-kulturalna Magdalena Gościniak; w jego trakcie będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora. Początwk o godzinie 18; wstęp wolny. Zapisy pod numerem 887 450 212 (także SMSem) i e-mailem k.grobelna@muzeum.tychy.pl.

"Aleja zasłużonych" - reż. Krystyna Janda

Może Cię zainteresować:

Janda, Łukaszewicz i Krakowska w "Alei zasłużonych". Spektakl w Teatrze Małym Tychy 20.11

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/11/2024

"Saga straceńców: Viveck" - powieść fantastyczna

Może Cię zainteresować:

Fantasy made in Tychy. Ukazała się powieść "Saga straceńców: Viveck"

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/11/2024

Tyskie Spotkania Teatralne

Może Cię zainteresować:

50. Tyskie Spotkania Teatralne - program (17-24 listopada)

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/11/2024