Prezentowane wielkoformatowe fotografie pochodzą ze zbiorów współorganizatora - Muzeum Miejskiego w Tychach. %ostały wykorzystane na tegorocznej edycji Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi” i przedstawiają odświętne ubiory mieszkańców grqniczących regionów.
Tytułowe przenikanie odnosi się zarówno do przenikających się tradycji i wzorów ubioru, jak do zetknięcia ze sobą wizji ich fotografów - Stanisława Gadomskiego i Barbary Kubskiej.
Różnicowały poszczególne regiony i wsie, a w obrębie grupy mówiły o statusie społecznym swoich właścicielek i właścicieli. Dwie wielkie wojny, przesunięcie granic, coraz częstsze kontakty z miastem spowodowały, że w części regionów strój zanikł (wcześniej męski niż kobiecy) - tłumaczą tyscy muzealnicy.
Zdjęcia Gadomskiego (1929–2013) pochodzą z cyklu z lat 1979–1981 publikowanego na ostatniej stronie wydawanwgonw Katowicach ilustrowanego tygodnika „Panorama”. W pracach nad nimi uczestniczyła kadra ponad dwudziestu muzeów
i kilkanaście zespołów folklorystycznych, którzy pozowali do zdjęć.
Dopełnieniem tej klasycznej serii są fotografie współczesnej artystki Barbary Kubskiej. W 2016 roku udokumentowała ona dla tyskiego muzeum wiejskie ubiory paradne i obrzędowe noszone na Górnym Śląsku i ziemiach sąsiednich do pierwszej połowy XX wieku. Zdjęcia są wykonane podobnie jak w reportażu Gadomskiego w plenerze, pojawia się jednak także płócienne tło.
Kiedyś cała sztuka płótna potrafiła wiele znaczyć – płócienną tkaninę (przewidzianą do wykorzystania w przyszłości), podobnie jak gotowe elementy stroju, darowano córkom jako wyprawę weselną. Płótno odnosi także do teł fotograficznych, które pozwalały wędrownym fotografom zaaranżować namiastkę atelier - czytamy dalej w opisie wystawy.
Wystawa będzie prezentowana do 17 maja w głównym holu galerii w Pałacu Kultury Zagłębia
(pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza); czynne codziennie od 8 do 20:30, wstęp wolny.
strój raciborski druhny weselnej, fot. Barbara Kubska mm tychy
Może Cię zainteresować: