Święto tyskich artystów i koncert-podróż. Za nami tegoroczna gala kultury w Mediatece

W środę 19 kwietnia w sali koncertowej Mediateki odbyła się uroczystość przyznania nagród artystycznych Tyska Gala Kultury. Wyróżnienia odebrali świetnie znani w swoich dziedzinach twórcy, a w części artystycznej obecni odbyli podróż przez meandry bluesa i jazzu.

Ideą Tyskiej Gali Kultury jest od 27 lat docenianie lokalnych artystów, działaczy i propagatorów twórczości - a od zeszłorocznej edycji także artystycznych ambasadorów miasta w kraju i na świecie. Nagrody przyznawane są osobom wybieranym z inicjatywy władz Tychów oraz spośród kandydatów zgłoszonych przez stowarzyszenia.

W tym roku rozpatrywano dziewiętnaście nominacji, spośród których nagrody otrzymały dwie postacie oraz instytucja. Pierwsza z nich to rzeźbiarz Tomasz Wenklar, autor miejskich pomników Ryśka Riedla, małżeństwa Wejchertów i odnowionej „Karolinki” na osiedlu K. Jego liczne dzieła znaleźć można też w aglomeracji (m.in. pomnik Witkacego w Katowicach), Wrocławiu czy Rzymie.

Chcę podziękować za to, że te dwadzieścia lat temu, kiedy powróciłem do Tychów po studiach trafiłem na [osoby] dobrej woli (…) które uwierzyły w moje szalone pomysły, dały mi kredyt zaufania oraz przestrzeń Tychów, które staram się zamienić cały czas w taką galerię - mówił Tomasz Wenklar.

Drugim z laureatów została osobistość współczesnego polskiego bluesa i spadkobierca schedy po ikonicznym ojcu - święcący 30 lat kariery muzyk Sebastian Riedel.

Tutaj zacząłem - w Tychach i tutaj pewnie wszystko się skończy, ale póki co trwa (…) Trudno mi mówić, wolę śpiewać - a w Tychach dobrze się śpiewa - dodał do podziękowań Sebastian Riedel.

Żywiołowy występ wybitnej wokalistki i przyjaciół

Poza wręczeniem nagród przez prezydenta Andrzeja Dziubę gwoździem programu był koncert trupy jazzowo-bluesowej pod hasłem "Muzyczna podróż. W jej centrum była Agnieszka Łapka - tyska wokalistka znana ze Śląskiej Grupy Bluesowej, do której dołączyła w 2007 roku, kiedy jej głównym wokalistą był legendarny Jan „Kyks” Skrzek (zmarł kilka lat później). ŚGB również nominowano w tym roku do Fryderyka w kategorii album bluesowy roku.

Kolejna nagroda dla fenomenalnego AUKSO

Trzecia nagroda - tytuł Tyskiego Ambasadora Kultury - trafił do orkiestry kameralnej AUKSO; wraz z tytułem muzycy otrzymali nagrodę pieniężną (100 tys. złotych). Prowadzący galę Marcin Stachoń z grupy Teatr T.C.R. stwierdził, że „oficjalna” tyska orkiestra kameralna to wizytówka całej Polski w świecie.

Wybór nie mógł być inny - dość powiedzieć, że obsypywana laurami formacja „ściągnęła” do swojej tyskiej siedziby imprezę wręczenia Fryderyków 2023 w kategoriach muzyki poważnej, która odbędzie się w następną niedzielę. Organizacja wydarzenia tej rangi jest niewątpliwie jednym z największych zaszczytów, jakie spotkały Tychy w ich najnowszej historii.

Warto nadmienić, że jako w tym roku orkiestrze śląskiego wirtuoza Marka Mosia „stuknęło” 25 lat, na 24 czerwca planowany jest wielki srebrnojubileuszowy koncert, którego szczegóły wkrótce ma wyjawić Miejskie Centrum Kultury.

Agnieszka Łapka 2

Może Cię zainteresować:

Kolejne tyskie akcenty na Fryderykach 2023. Agnieszka Łapka i Śląska Grupa Bluesowa nominowani w swojej kategorii

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/03/2023

Fryderyki

Może Cię zainteresować:

Sensacja! Fryderyki 2023 będą rozdane w Tychach. Na gali wystąpią tuzy muzyki poważnej

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/04/2023

Augustyn Dyrda

Może Cię zainteresować:

Augustyn Dyrda nie żyje. Znany tyski rzeźbiarz zmarł w wieku 96 lat. Był autorem m.in. "Żyrafy" i pomnika Powstańca Śląskiego

Autor: Redakcja

04/02/2023