Szokujący amerykański klasyk na nowo. „Pewnego długiego dnia” 23.11 w tyskim Teatrze Małym

Łamiąca tabu, boleśnie autobiograficzna sztuka Eugene'a O'Neilla w XXI-wiecznej interpretacji Narodowego Teatru Starego i sławnego belgijskiego reżysera zagości na deskach Teatru Małego Tychy w ramach 50. Tyskich Spotkań Teatralnych 23 listopada.

Przedostatni spektakl mistrzowski w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji TST to uwspółcześniona wersja klasycznego już dramatu amerykańskiego pisarza z połowy XX wieku, która czekała kilkanaście lat na to, by mogła zostać upubliczniona.


"Pewnego długiego dnia" (Long Day's Journey into Night) opowiada o letnim dniu w gronie rodziny Tyronów, który doprowadza jej członków do konfrontacji z jej skrywanymi od lat demonami - przede wszystkim uzależnieniem. W jej współczesnej adaptacji Belg Luk Perceval dodaje do używek znanych z oryginału także pułapki naszych czasów - epoki gier komputerowych, błyskawicznych zakupów, pracoholizmu i pornografii na wyciągnięcie ręki. - Zmieniają się używki, ale mechanizm uzależnienia pozostaje ten sam. Jaką pustkę próbują w sobie wypełnić uzależnieni? Co sprawia, że uciekają od rzeczywistości w świat iluzji? Dlaczego unikają bólu, który niesie życie, i jak mogą się z tym bólem skonfrontować? - wyjaśniają wizję reżysera organizatorzy.


Zaliczany do największych dramaturgów rodem z USA Eugene O’Neill napisał sztukę w 1941 roku bazując w dużej mierze na historii własnej i swoich bliskich. Dokonana w niej wiwisekcja upadku rodziny niszczonej przez uzależnienie i kłamstwa była tak drastycznie realistyczna, że autor zakazał publikacji za życia w trosce o pamięć o osobach, na których wzorował postacie. Sztukę wystawiono dopiero w 1956 roku - trzy lata po jego śmierci.l - i od razu stała się sensacją, a O’Neill otrzymał za nią pośmiertnie Nagrodę Pulitzera.


- W miarę jak dzień przechodzi w noc, między ojcem, matką i dwoma dorosłymi synami narasta rodzinne piekło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Jak w greckiej tragedii, w ciągu kilkunastu godzin bohaterowie zmierzą się z własną przeszłością, kłamstwami na swój temat i poczuciem winy. Czy prawda o sobie ich wyzwoli? - głosi zapowiedź.


Polska adaptacja spotyka się ze znakomitym odbiorem wyjeżdżając w tym roku na liczne spektakle gościnne

i zdobywając uznanie jurorów wiodących przeglądów teatralnych w Toruniu Łodzi Kaliszu oraz krakowskiej Boskiej Komedii k Warszawskich Spotkań Teatralnych. W przedstawieniu wystąpią aktorzy Teatru Starego z Krakowa - Roman Gancarczyk, Paulina Kondrak, Mikołaj Kubacki, Łukasz Stawarczyk i Małgorzata Zawadzka.

Początek o godzinie 18. Bilety w cenie 80 złotych dostępne w kasie Teatru Małego i na teatrmaly-tychy.interticket.pl.

Jan "Kyks" Skrzek

Może Cię zainteresować:

Kyks wiecznie żywy. Koncert Śląskiej Grupy Bluesowej w hołdzie frontmanowi 22.11 w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/11/2024

Tyskie Spotkania Teatralne

Może Cię zainteresować:

50. Tyskie Spotkania Teatralne - program (17-24 listopada)

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/11/2024

"Fragmentaria'", A  Seidel-Kożuch

Może Cię zainteresować:

50. Tyskie Spotkania Teatralne: wystawa "Fragmentaria" od 15.11

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/11/2024