Na czas prac remontowych gros działalności Teatru Małego przeniesie się do Pasażu Kultury Andromeda, w którym miejski teatr prowadzi już m.in. klub filmowy i wykłady o sztuce. Premiera pierwszego spektaklu w tymczasowej siedzibie - „Córek króla Leara” na podstawie Szekspira - odbędzie się 22 kwietnia; największe wydarzenia będą się odbywały w Mediatece.
Prace mają zakończyć się planowo w październiku 2024
Remont wyceniono na 25,5 miliona złotych. Rok temu władzom Tychów udało się uzyskać od władz centralnych na ten cel kluczowe fundusze - ponad 21 milionów. Wczoraj (12 kwietnia) Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych podpisał umowę z wykonawcą - firmą Milimex z Siemianowic Śląskich. Modernizacja ma zredukować do minimum koszty utrzymania budynku oraz nadać wnętrzom na nowo blasku właściwego dla jednej z najprężniejszych instytucji kultury w regionie.
Znaczenie Teatru Małego dla Tychów jest nieocenione. Przyjrzyjmy się paru faktom z jego historii
Wbrew nazwie teatr nie należy do najmniejszych - tym bardziej w porównaniu z poprzednią główną sceną miasta. W latach 1962-1965 stanowiła aula w nowopowstałym technikum budowlanym, a wcześniej - niewielkie audytorium w domu kultury na osiedlu A.
Mimo pewnych tradycji scenicznych miasta teatr początkowo nie miał własnego zespołu, więc gościł trupy z Katowic, Bielska, Sosnowca, bytomską operę czy nawet bigbitowy zespół Polanie. Odbywała się tu pierwsza cykliczna impreza kulturalna miasta - Tyskie Spotkania Młodzieży. TMT od początku miał zresztą bardzo szeroką ofertę dla dzieci i młodzieży, jednak z biegiem lat repertuar znacznie ewoluował.
Od 1973 odbywają się tu prestiżowe Tyskie Spotkania Teatralne, które od początku ściągały do miasta całą plejadę aktorskich znakomitości - od Zbigniewa Zapasiewicza do Emilii Krakowskiej. Od 2010 prowadzony jest dramatyczny cykl Teatr Konesera; w ostatnich latach zauważalna jest znaczące podniesienie profilu miejskiej sceny Tychów. Z przebojowymi komediami i kabaretami przeplatają się tu ambitne i odważne propozycje sztuki wysokiej.
Co ciekawe, Teatr Mały powstał jako…zakładowy dom kultury kopalni Ziemowit w Lędzinach. Potem przejęła go Fabryka Samochodów Małolitrażowych, a w ręce samorządu trafił dopiero w 1994 roku. W 2009 stateczni urzędnicy wcielili się na jego deskach w Kopciuszka i krasnoludków w charytatywnym spektaklu na rzecz budowy miejskiego hospicjum.
Wracając do remontu - zasłużony teatr ma zmienić się nie do poznania
Plany budowlane zakładają przystosowanie dachu do standardów bezpieczeństwa i grzewczych, wymianę drzwi i okien na energooszczędne, docieplenie i pomalowanie ścian i sufitów, wymianę praktycznie wszystkich instalacji: wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, klimatyzacji itd. Lifting otrzyma także niszczejący teren wokół gmachu - dziedziniec, schody i parking.
Teatr Mały zmieni się radykalnie również w kwestii wykończenia wnętrz. Wymianie podlegać będą wszystkie przestrzenie użytkowe - a więc m.in. fotele na widowni (obecnie 426 miejsc), toalety, szatnie, garderoby czy drewniane elementy sceny. A co z kultową dekoracją na końcu jednego ze skrzydeł?
Remont obejmie też mozaikę z bocznej ściany teatru. Uspokajamy - zostanie zachowana
Tyscy oficjele nie mają zamiaru powtarzać klapy z rewitalizacji placu Baczyńskiego kilkanaście lat temu, kiedy to unikatowa mozaika promująca oszczędzanie w PKO została wymieniona na najzwyklejszy tynk - nawet pytany o zgodę bank nie był zainteresowany jej zachowaniem (!).
Były to czasy, kiedy wszystko co kojarzyło się z PRL bezdusznie likwidowano jako przeżytek - celowo lub przez ignorancję. Ten sam los miał spotkać abstrakcyjną mozaikę z fasady parteru wyburzonego wieżowca zakładów elektronicznych ZEG - dopiero po usilnych interwencjach fasadę odseparowano i ustawiono w technikum elektronicznym, niegdyś zakładowej szkole ZEG-u.
Warto tu też wspomnieć o neonie „atomu" na skrzyżowaniu Bielska-Edukacji-Budowlanych, który kilka lat temu od szrotu uratowało uparte wstawiennictwo jednej z tyskich radnych. Podejście na szczęście się zmienia.
Mozaika na zachodniej elewacji Teatru Małego przy ul. Hlonda zaprojektowana przez architekta Janusza Włodarczyka i wykonana w 1964 roku przez Franciszka Wyleżucha jest w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie. Mamy świadomość jej wartości i dlatego zależy nam na tym, aby zachować ją w jak najlepszym stanie jak najdłużej - mówi Anna Syska, miejski konserwator zabytków.
Może Cię zainteresować:
Troje mistrzów, pięć dni, XV edycja. W środę rusza tyskie święto monodramu MoTyF 2023
Może Cię zainteresować: