Nadleśnictwo Kobiór obejmuje obszar 213 km kwadratowych - to prawie tyle, co cały powiat mikołowski albo trzykrotność obszaru Tychów. W jego skład wchodzą lasy w okolicach Tychów, Pszczyny i południowej części powiatu mikołowskiego. Teraz mieszkańcy, którzy chcą coś na tych terenach poprawić, mają do 21 grudnia okienko, którego nie mogą przegapić - następna okazja zdarzy się dopiero w 2032 roku.
Pozostałe jednostki terytorialne Lasów Państwowych z naszego regionu uczestniczące w akcji to Zawadzkie, Świerklaniec i Ujsoły. Rok temu uczestniczyło w nich nadleśnictwo Brynek (pow. tarnogórski); jedna z tamtejszych aktywistek Magdalena Gościniak motywuje w mediach społecznościowych do składania wniosków o zmiany w Planach Urządzenia Lasu (PUL):
Wpłynęły 254 wnioski, a LP [Lasy Państwowe] zmieniły PUL! Każdy, kto wysłał wniosek, ocalił [mniej więcej] 2 hektary lasu. Wspólnie zmniejszyliśmy wyrąb o obszar niemalże Parku Śląskiego, jednego z największych parków w Europie (...) Gdy okienko konsultacyjne się zamknie, PUL zostanie przygotowany, minister go podpisze...to przez kolejną dekadę nie zrobimy nic, bo nie będziemy mieć żadnych narzędzi umożliwiających zmianę.
8 grudnia odbyło się w tej kwestii internetowe seminarium grupy Lasy i Obywatele wyjaśniające jak w praktyce wyglądają takie działania; społecznicy zachęcają zainteresowanych działaniem miłośników lasu do zadawania pytań poprzez ich facebookowy profil o tej samej nazwie.
Strona Nadleśnictwa Kobiór znajduje się pod tym linkiem.
FB Lasy i Obywatele/ak