Monodram jest uważany za jedną z najtrudniejszych form ekspresji scenicznej. Samotne odgrywanie spektaklu-monologu wymaga wiele finezji, umiejętności formalnych i pewnego daru do podtrzymywania uwagi. Jednocześnie, uwypuklony indywidualizm aktora czyni z przedstawienia coś bardzo osobistego, szczególnie gdy odtwórca jest też autorem tekstu.
W tegorocznej, piętnastej edycji niszowego (choć monodram nie jest formą w świecie teatru rzadką) tyskiego festiwalu MoTyF poprzeczka została zawieszona wysoko. Między 8 a 12 marca widzowie Teatru Małego będą mogli obok dziewięciu zakwalifikowanych sztuk konkursowych obejrzeć trzy spektakle mistrzowskie.
Doniosłe tematy, tuzy i dreszcze. Nurt mistrzowski MoTyF 2023
Tegoroczny MoTyF rozpocznie się w środę (8 marca 2023 r.) o godzinie 18 od „Życia pani Pomsel” - pierwszego monodramu w karierze Anny Seniuk na podstawie pamiętników sekretarki Josepha Goebbelsa. Będzie to polska prapremiera dzieła opartego o te wstrząsające wspomnienia, zaadaptowane pierwotnie przez scenarzystę filmowego Chrisa Hamptona (Niebezpieczne związki).
W sobotę obchodząca jubileusz 50-lecia działalności scenicznej (debiutowała z wysokiego C - w roli panny młodej w Weselu Andrzeja Wajdy) Ewa Ziętek zaprezentuje „Nieostrość widzenia” - historię przeplatającą ze sobą doświadczenia i losy aktorki i łączniczki AK w czasie powstania oraz związanej obecnie z warszawskim Teatrem Kwadrat jubilatki.
Zamykający wydarzenie spektakl "Wokół Szekspira" - fragmenty monologów z największych dzieł geniusza ze Stratford - zaprezentuje w niedzielę gigant polskiego aktorstwa Andrzej Seweryn, dyrektor stołecznego Teatru Polskiego. Jest on także przewodniczącym jury tegorocznego konkursu. Sztuki ocenią wraz z nim prof. Anna Kramarczyk, prof. Katarzyna Flader-Rzeszowska i Paweł Drzewiecki.
Gala finałowa konkursu XV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF
9 marca
- 17:00, Teatr Mały
„Jordan”. Zuzanna Bernat - 18:30, Pasaż Kultury Andromeda
„Bezgłośna samotność”, Robert Konowalik - 19:45, Teatr Mały
„Czy podoba ci się tutaj?”, Lidia Wiśniewska
10 marca
- 16:00, Teatr Mały
„Jestem baba. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej”, Katarzyna Faszczewska - 18:00, Teatr Mały
„Pani Sand”, Joanna Sobocińska-Korczak - 21:00, Teatr Mały
„Stand up”, Aleksandra Gosławska
11 marca
- 12:30, Pasaż Kultury Andromeda
„Wyznania”, Grzegorz Piekarski - 14:15, Pasaż Kultury Andromeda
„Raz dokoła. Kobiety Wesela”, Kinga Kowalska - 16:15, Pasaż Kultury Andromeda
„Kaczmarek”, Paweł Ziegler
Jest to 9 wyselekcjonowanych z ponad czterdziestu zgłoszeń
Propozycje te cechuje bardzo wysoki poziom artystyczny oraz bogactwo zastosowanych form scenicznego wyrazu. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłaszając się do tegorocznego konkursu, zechcieli podzielić się z nami swoją wrażliwością i talentem - mówią o zgłoszeniach organizatorzy z Teatru Małego.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie ponadto tematyczne forum, które odbędzie się stacjonarnie w Teatrze Małym - z możliwością uczestnictwa online - w trzech turach: w czwartek o godzinie 21, w piątek o 19 i w sobotę o 20:30.
Wstęp na spektakle w nurcie konkursowym jest wolny
Wejściówki należy odebrać w kasie Teatru Małego. Zainteresowani spektaklami mistrzowskimi mogą nabyć na nie bilety w cenie 50 złotych w kasie oraz tutaj.