Trzy otwarte pokazy filmowe w Tychach od 1 do 3 lipca

Od 1 do 3 lipca tyskie instytucje kultury przygotowały trzy bezpłatne, otwarte pokazy wartościowych filmów - dwa dla widzów dorosłych i jeden dla dzieci. Przedstawiamy repertuar najbliższych seansów w cyklach MCK i Pasażu Kultury Andromeda.


O tym, czym (nie) jest dobrobyt

W sobotni wieczór (początek seansu o 21:30) trzeci w tym sezonie plenerowy pokaz w cyklu Kino Freelove. W ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury wyświetlony zostanie doceniony przez krytyków obraz „Powrót do tamtych lat” - jego twórca Konrad Aksinowicz wraca do początku lat 80. i 90., by ukazać cienie epoki powracającego kapitalizmu przez pryzmat chłopaka dorastającego bez ojca., który wyjechał za szczęściem do Stanów. Ojciec (w tej roli Maciej Stuhr) niespodziewanie wraca pewnego dnia na ich osiedle we Wrocławiu. Początkowe szczęście zjednoczonej rodziny nie trwa długo - mężczyzna przywozi do domu poza hojnymi prezentami także problem z alkoholem.

Słynny szwedzki kot bez ogona

W niedzielne południe w Andromedzie na dzieci czekać będzie filmowa bajka „Filonek bezogonek” - najnowsza ekranizacja klasycznego cyklu literatury dziecięcej. Bohaterem tej utrzymanej w klasycznym stylu kreskówki jest kot, który musi sobie poradzić w obcym mieście - a na dodatek różnych przygód przysparza mu brak ogona. W tej opowieści bycie innym to jednak nie tylko trudności - mówi o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Seans potrwa 60 minut.

Ojciec, córka, Turcja

Tych, którzy znajdą czas na wizytę w Andromedzie w poniedziałkowy wieczór, czeka nagroda w postaci zeszłorocznego komediodramatu „Aftersun” - najnowszej propozycji tyskiego dyskusyjnego klubu filmowego. Jest to filmowa impresja jej twórczyni, Charlotte Wells, na temat wakacji spędzonych z ojcem w Turcji w latach 90.; opowiada o dojrzewaniu i o byciu sobą w relacji dziecka z rodzicem. W tle słyszymy muzyczne hity lat 90. – od „Macareny”, przez „Losing My Religion”, aż po wymowny utwór „Under Pressure” w wykonaniu Davida Bowiego i Freddiego Mercury’ego (jedna z najbardziej poruszających scen tańca we współczesnym kinie).

wnętrze kościół ducha świętego tychy

Może Cię zainteresować:

Co w Tychach na urodziny Metropolii? Dwa dni wycieczek ze sportem, sztuką i muzyką

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/06/2023

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023

Sonia Bohosiewicz

Może Cię zainteresować:

Sonia Bohosiewicz w duchu Marylin Monroe w piątek nad tyskim jeziorem

Autor: Arkadiusz Korejwo

26/06/2023