Jak informuje Urząd Miasta Tychy, w ramach rankingu ocenie przygotowanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, poddane zostały wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników.
Tychy zajęły 5 miejsce wśród miast na prawach powiatu tuż za Gliwicami. W ścisłej czołówce tej kategorii znalazły się:
- Bielsko-Biała,
- Katowice,
- Rybnik
- Miejsce w pierwszej dziesiątce tego rankingu potwierdza, że idziemy w dobrym kierunku, że dobrze wykorzystujemy możliwości i potencjał, jaki ma nasze miasto. Gratuluję wszystkim mieszkańcom Tychów. To wyróżnienie dla Nas wszystkich – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Promocja najlepszych i wyróżniających się gmin
Jak możemy przeczytać w wyjaśnieniu twórców rankingu, tworząc ranking eksperci brali pod uwagę m.in. kondycję budżetową samorządu, wydatkowanie funduszów z Unii Europejskiej, osiągnięcia absolwentów, salda migracji, wydatki na oświatę, czy też nakłady na szkolenia pracowników urzędów gmin oraz radnych.
- Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin, i promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu. Ranking jest wyjątkowy, bo oparty na twardych danych GUS – mówi Marcin Smala, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Jak informuje tyski magistrat „Ranking Gmin” jest inicjatywą, która po raz pierwszy przeprowadzona została w 2010 roku we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Konkurs powtarzany był z dużym powodzeniem i zainteresowaniem samorządów przez kolejna lata również w innych województwach. Głównym celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.
Najlepsze dziesięć gmin powyżej 20 tys. mieszkańców to:
- Tarnowskie Góry
- Cieszyn
- Mikołów
- Czeladź
- Czechowice-Dziedzice
- Lubliniec
- Jasienica
- Łaziska Górne
- Zawiercie
- Żywiec
Gminy poniżej 20 tysięcy mieszkańców:
- Goczałkowice-Zdrój (powiat pszczyński)
- Buczkowice (powiat bielski)
- Wilkowice (powiat bielski)
- Lubomia (powiat wodzisławski)
- Imielin (powiat bieruńsko-lędziński)
- Szczyrk (powiat bielski)
- Chybie (powiat cieszyński)
- Przyrów (powiat częstochowski)
- Kornowac (powiat raciborski)
- Kozy (powiat bielski)
Lista wskaźników, wpływających na pozycję w Rankingu:
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2018–2020
- Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 r.
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020 r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 – średni wynik w %
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2020 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2020 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2020 r.
- Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2020 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020 r.
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2020 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2020 r.
Tychy w daleko od podium w rankingu jakości życia!
Ostatnio ukazał się ranking „Gmina Dobra do Życia” którego zadaniem jest pokazać, gdzie w Polsce żyje się najlepiej. Badanie przeprowadza Serwis Samorządowy PAP. Niestety, żadne miasto ani gmina z woj. śląskiego nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule Ranking jakości życia w polskich miastach. Tychy daleko od podium!