Tychy starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jako część metropolii. Wkrótce konsultacje

Metropolia z Katowicami na czele zaczyna starania o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. We wrześniu 2023 r. ma być gotowy wniosek konkursowy - do tego czasu główne miasta regionu, w tym Tychy, stworzą nowe modele współpracy kulturalnej w naszej rozległej aglomeracji.

Markę Europejskiej Stolicy Kultury otrzymują po staraniach konkursowych miasta z obszaru Unii Europejskiej i państw kandydujących. Celebrujące tytuł miejscowości przez 12 miesięcy otrzymują finansowe, merytoryczne i organizacyjne wsparcie UE w organizacji przedsięwzięć kulturalnych. To prestiżowe wyróżnienie jest świetną okazją do autopromocji - zwłaszcza dla mniej znanych zakątków Starego Kontynentu. do których zaczynają napływać turyści skuszeni bogatym programem wydarzeń w roku obchodów.

Laureaci zyskują też oczywiście gospodarczo - zwłaszcza miejscowe usługi hotelarskie, gastronomiczne itp. Miasto Mons w Belgii - Europejska Stolica Kultury 2015 - obliczyło, że starania o tytuł zwróciły się lokalnej gospodarce pięciokrotnie. Rok później Wrocław na samej tylko sprzedaży biletów, akredytacji i gadżetów zarobił aż 42 miliony złotych.

W grudniu Ministerstwo Kultury ogłosiło nabory wniosków polskich miast w konkursie na ESK 2029

Wyróżnienie przyznawane jest od 1985 z inicjatywy ówczesnej minister kultury Grecji, aktorki Meliny Mercouri; pierwszym miastem, które otrzymało tytuł były Ateny. Z początku przyznawano go największym i najsławniejszym centrom kulturalnym krajów obecnej Unii Europejskiej - np. Florencji, Paryżowi czy Antwerpii. W 2000 roku tytuł otrzymało aż dziewięć miast, wśród nich Kraków - pierwszy raz przyznano wtedy tytuł ESK miastom z krajów kandydujących do UE (uhonorowano też Pragę). Od 2001 roku honory współdzielą najczęściej dwa miasta z dwóch rotacyjnie zmieniających się krajów; w 2016 były to Wrocław i hiszpańskie San Sebastian. Drugim krajem, który wystawi swoje kandydatury na edycję 2029, jest Szwecja.

O ESK 2029 postara się, pod przewodnictwem Katowic, aż 41 gmin naszej aglomeracji

Tychy będą jednym z miast koordynujących wspólne wysiłki. W 2010 precedensowo tytuł przypadł niemieckiemu miastu Essen i całemu Zagłębiu Ruhry - podobnemu regionowi o przemysłowych tradycjach. Teraz Katowice wystartują w towarzystwie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - nasz sąsiad próbował już walczyć w pojedynkę, kiedy ponad dekadę temu miasto zgłosiło się do ESK 2016 i przeszło do końcowego etapu obok Wrocławia i Lublina. Działania promocyjne były wtedy bardzo intensywne, a samo uczestnictwo w rywalizacji dało olbrzymi impuls rozwojowy dla życia kulturalnego stolicy województwa śląskiego.

W świadomości zapisało się wszechobecne konkursowe logo kanciastego serca - obecnie nadal oficjalny symbol promocyjny miasta. Niezliczone festiwale i wydarzenia w przestrzeni miasta czy wypracowane koneksje i doświadczenia zmieniły oblicze Katowic i jego wizerunek w Polsce i świecie - ze smutnego miasta poprzemysłowego na jedną z najjaśniejszych gwiazd na mapie kraju - miejsce wielkiej metamorfozy.

Biuro powołane do organizacji wydarzeń w ramach starań Katowic o ESK 2016 z czasem stało się naczelną miejską instytucję kultury i przyjęła za swoją nazwę hasło promocyjne tamtej kampanii - Katowice Miasto Ogrodów. To ona przygotuje teraz formalny wniosek, który ma powstać do 15 września.

Na tytuł ma szansę silny, ponadmiejski organizm, który choć podzielony na 41 jednostek, stanowi tak naprawdę jedną całość. Łączy je wspólna najnowsza historia, ale i wyzwania przyszłości. Wspólnota ta jednak nie jest jeszcze w pełni zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Tymczasem kultura może stać się jednym z czynników budujących wspólną świadomość, a nawet metropolitalną tożsamość - czytamy w „W Metropolii”, organie prasowym GZM.

Tychy będą wkrótce jednym z gospodarzy konsultacji specjalistów w sprawie ESK 2029

W ramach przygotowań zaplanowano spotkania organizacyjne dla pracowników kultury miast i gmin Metropolii. Dla Tychów i podregionu tyskiego aglomeracji takie spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 17 w Muzeum Miejskim. Do podregionu tyskiego w ramach GZM należą Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów i Wyry. Warto nadmienić, że samodzielny, osobny wniosek o ESK 2029 rozważyć ma na wniosek mieszkańców leżąca tuż za granicami metropolii Pszczyna.

Konsultacje to pierwszy etap tworzenia zgłoszenia do ESK 2029. Ich efekty będą wykorzystane przy rozpisywaniu wniosku konkursowego, ale niezależnie od kontekstu ESK mają ustalić na wiele lat do przodu warunki integrowania i współpracy instytucji, animatorów i zarządzających kulturą w tyskim subregionie. Planowane jest też przeprowadzenie do końca tego roku wnikliwych badań na temat uczestnictwa mieszkańców w kulturze i ich opinii na temat jej przyszłej i obecnej oferty.

Ważną grupą badanych będą nieobecni w życiu kulturalnym

To nowość – po raz pierwszy zbadane zostaną powody braku uczestnictwa, a wnioski posłużą do tego, żeby zbudować i poszerzyć metropolitalną publiczność. Kandydatura w wymiarze artystycznym ma w pełni wykorzystać lokalny potencjał. (...) Ale obok wymiaru artystycznego kandydatura Katowic i Metropolii będzie miała równie silny aspekt społeczny. Będzie oparta o przekonanie, że poprzez projekty kulturalne możemy pogłębiać spójność społeczną. To będzie także kandydatura zrównoważona i nastawiona na rozwiązania ekologiczne. Promująca transport zbiorowy - Łukasz Kałębasiak. Katowice Miasto Ogrodów


Zainteresowani udziałem w konsultacjach powinni zgłosić się poprzez formularz dostępny tutaj - liczba miejsc jest ograniczona. W kwestii badań pytania kierować można na adres badania@miasto-ogrodow.eu.

Park kulturowy pszczyna stare miasto

Może Cię zainteresować:

Status parku kulturowego dla serca Pszczyny na ostatniej prostej. Co dodadzą do uchwały mieszkańcy?

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/03/2023

Wystawa Silesia TAK ART

Może Cię zainteresować:

Silesia TAK ART zaprasza na dwie wystawy. Zobaczymy na nich prace lokalnych artystów

Autor: Urszula Ważna

12/03/2023

Agnieszka Łapka 2

Może Cię zainteresować:

Kolejne tyskie akcenty na Fryderykach 2023. Agnieszka Łapka i Śląska Grupa Bluesowa nominowani w swojej kategorii

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/03/2023