O tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce ruszyło 56 miast, które na różne sposoby mobilizowały mieszkańców do korzystania z jednośladów. Po raz pierwszy puchar trafił do Białej Podlaskiej. Drugie miejsce zdobyły Puławy, a trzecie Gniezno.
– To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia. To wielkie wyróżnienie i wspólny sukces – mówi Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej.
Tychy rowerową ostoją
Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski trwała od 1 do 30 czerwca. Tychy zajęły 3. miejsce w kategorii miast od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Dla zwycięzców i tyskich rowerzystek i rowerzystów zaplanowano podsumowanie rowerowych zmagań i wręczenie nagród.
Imprezę podsumowującą konkurs zaplanowano na niedzielę, 17 lipca 2022 r., na godzinę 11.00 podczas Rowerowego Zlotu Gwieździstego na Dzikiej Plaży w Paprocanach.
– Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich rowerzystów, którzy kręcili kilometry dla naszego miasta w ramach rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Będą nagrody, puchary, dyplomy, rowerowe konkursy sprawnościowe dla najmłodszych – zachęca Michał Kasperczyk, Oficer Rowerowy Miasta Tychy.
Najbardziej aktywne tyskie grupy w tym roku to KTK Gronie (42 999,35 km), Wesoły Rowerek (30 655,79 km), NOL Tychy (21 290,53 km), Wodociągi Tyskie (10 896,09 km) oraz Warsztat Formy (5078 km). Wśród szkół najaktywniejsze były: Szkoła Podstawowa nr 21, Zespół Szkół nr 4, Szkoła Podstawowa nr 36.