W 1950 roku Prezydium Rządu podjęło decyzję o budowie Nowych Tychów, od tego czasu możemy mówić o postępującym rozwoju naszego miasta. Rozbudowa Tychów jest efektem planów stworzenia zaplecza mieszkaniowego dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tychy miały się stać pierwszym i największym miastem w systemie satelitów aglomeracji górnośląskiej.
Miasto rozwijało się bardzo dynamicznie stając się miejscem, gdzie możemy znaleźć wiele ważnych inwestycji, również tych przemysłowych, dzięki czemu stało się czymś więcej niż bazą noclegową - zyskało status samodzielnego ośrodka miejskiego. Pierwsze osiedle powstało według projektu Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, następne były dziełem Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert.
Lata 70. w Tychach
W 1970 roku w Tychach mieszkało ponad 71 tys. ludzi. Pięć lat później, bo w 1975 roku liczba mieszkańców wzrosła do ponad 135 tysięcy. Przyczyną nagłego wzrostu liczby ludności były zmiany administracyjne.
W roku 1973 do Tychów zostały przyłączone
- Cielmice,
- Urbanowice,
- Jaroszowice,
- część Bierunia Starego.
W kolejnych latach miasto powiększyło się o pozostałą część Bierunia. W obszar Tychów weszły takie miejscowości jak
- Lędziny,
- Imielin,
- Chełm Śląski,
- Wyry,
- Gostyń.
W 1977 roku dołączono Bojszowy, Jedlinę, Świerczyniec, Międzyrzecze oraz część Kobióra. Jednocześnie od Tychów odłączono Imielin, Chełm Śląski i część Kopciowic. Powierzchnia Tychów wynosiła wtedy 271 km2.
Autorzy zdjęć
Zygmunt Wieczorek - w latach 1960-1999 fotoreporter Dziennika Zachodniego oraz Trybuny Robotniczej. Rejestrował wydarzenia polityczne i społeczne na Śląsku. W Tychach, w latach 70. XX wieku dokumentował architekturę miasta, uroczystości miejskie, wizyty ważnych osobistości państwowych i partyjnych, rozwój przemysłu oraz wydarzenia sportowe.
Michał Cała - artysta fotografik wielokrotnie nagradzany za cykle fotografii „Śląsk” i „Galicja”, powstałe w latach 1972-1992. Urodził się w 1948 r. w Toruniu. Po studiach na Politechnice Warszawskiej mieszkał w Tychach w latach 1977-1995. Należał do działającego w mieście Klubu Fotograficznego KRON. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od 1984 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Zygmunt Kubski - zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 r. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954-1989 m.in. w TPBM, WPBM i KBO GOP-Południe. Jako fotograf-amator dokumentował główne etapy budowy miasta - powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m.in. system 540 i W-70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne, Zbiór fotografii jego autorstwa, wykonany w latach 1954-1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach.
Może Cię zainteresować:
Jak w ubiegłym wieku wyglądały zimy w Tychach? Zobacz zdjęcia!
Może Cię zainteresować:
Jak wyglądały przedwojenne Tychy? Zobacz zdjęcia!
Może Cię zainteresować: