Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w dniach 2 i 3 grudnia mogło zostać przekroczenie alarmowe zagęszczenie pyłu zawieszonego w powietrzu. Wśród miast, które miałaby dotknąć zła jakoś powietrza, znalazły się między innymi Tychy. Według oficjalnych informacji, obecność w powietrzu pyłu PM10 szczególnie odczuwalna jest w godzinach wieczornych, nocnych i porannych.
Smog, czyli silne zanieczyszczenie powietrza daje o sobie znać w szczególności na terenach silnie zurbanizowanych w miesiącach jesienno-zimowych, to jest w okresie grzewczym. Powstaje on na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Niewątpliwie wpływ na jakość powietrza ma między innymi używanie przez znaczną część populacji niewłaściwego paliwa; chodzi tutaj między innymi o palenie w piecu czy kominku np. drewnem z dodatkiem farb czy innych substancji chemicznych, częściami garderoby czy plastikiem. Warto zaznaczyć, że węgiel, często używany na terenie śląska, w procesie spalania również wpływa na obniżenie jakości powietrza.
Nadmiernym zanieczyszczeniom powietrza sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne, to jest mało wiatru czy niskie temperatury powietrza. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego alarmuje, że w dniach, gdy stężenie pyłu zawieszonego PM10 jest w powietrzu szczególnie wysokie, należy ograniczyć swoją aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli jest ona konieczna, warto zabezpieczyć się na przykład w maski antysmogowe.
Grupy szczególnie narażone na negatywne działanie pyłu to między innymi osoby cierpiące z powodu chorób serca, schorzeń układu oddechowego czy nowotworów, a także kobiety w ciąży, osoby starsze czy dzieci.
Osoby te mogą odczuwać w tym okresie duszności, znużenie, kaszel, nasilenie się objawów astmy. Niezależnie od stanu zdrowia, w tych dniach zwiększa się również ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Więcej informacji o stanie powietrza w poszczególnych miastach i prognozach na następne dni można uzyskać na stronie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.