Tyska karcianka ma pomóc w integracji uczniom z Ukrainy. Trafiła właśnie do szkół i bibliotek

Wracający z ferii uczniowie otrzymali coś ekstra na powrót do ławek. Dwujęzyczna gra karciana o tysko-społecznej tematyce trafiła właśnie do szkół i bibliotek - uczniom z Ukrainy pomoże zrozumieć nasze społeczeństwo, a wszystkim - siebie nawzajem.

Quiz skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas podstawówek. Każdy zestaw zawiera 100 kart z pytaniami podzielonymi na 4 kategorie: "Wiedza o Tychach", "Wiedza o Polsce i Ukrainie", "Wiedza o społeczeństwie" i kategoria pytań otwartych - "Poznajmy się". Quiz jest zorientowany na integrację dzieci i młodzieży.

W tyskich szkołach uczy się obecnie około 700 uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Konieczność opuszczenia swojego domu, rodziny i znajomych to wyjątkowo trudna sytuacja dla młodych ludzi, niezależnie od narodowości. Postanowiliśmy stworzyć dodatkowy pretekst do bliższego, wzajemnego poznania się, ale także poszerzenia swojej wiedzy o naszym mieście – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa UM Tychy.

Przykłady pytań z quizu

Stopień trudności pytań został dobrany w taki sposób, by nie przerastał uczniów młodszych i z Ukrainy, ale też nie był zbyt trywialny dla młodzieży ze szkół średnich. Znajdziemy tam m.in. karty pytające o to:

  • gdzie nie spotkamy w Polsce żubra;
  • kto wybiera prezydenta miasta;
  • rzeźby jakich zwierząt znajdziemy na Starym Rynku w Tychach;
  • jaka pisarka została upamiętniona na jednym z tyskich murali na os. N.

Dla odwrócenia ról w zabawie w zestawie znajdują się także pytania dotyczące Ukrainy, m.in. o nazwę najwyższego szczytu tego kraju.

Ważną częścią gry są pytania otwarte, dzięki którym dzieci i młodzież mogą się lepiej poznać - np. "wymień trzy najważniejsze rzeczy, które chciał(a)byś zrobić w życiu", " gdzie lubisz spędzać czas" albo "co lubisz w Tychach".

Zasady tyskiej intergracyjnej karcianki

Do każdej gry dołączona jest instrukcja, ale zasady są bardzo proste - grupa dzieli się na 2 drużyny, każda losuje po kolei pytania i odczytuje je drużynie przeciwnej. Jeśli odpowiedź jest poprawna karta trafia do drużyny, która dobrze odpowiedziała, a jeśli błędna odkładamy kartę na bok. Wygrywa ten zespół, który zdobył więcej kart.

W przypadku pytań z kategorii „Poznajmy się” osoba losująca kartę czyta pytanie i wyznacza osobę z przeciwnej drużyny, która na nie odpowiada.

Karty do gry przygotowała pracownia Młode Studio, a realizacją zajął się kolektyw Mamy Projekt. Fundatorem projektu jest tyski samorząd i Metropolia GZM.

Urząd Miasta Tychy flaga Ukrainy

Może Cię zainteresować:

Co Tychy zrobiły dla Ukrainy w 2022? Podsumowanie dotychczasowych działań zwykłych mieszkańców i władz

Autor: Redakcja

09/01/2023

Screenshot 2022 12 09 at 13 04 36 10 grudnia Poznajmy się na sportowo ZWIEDZANIE W J UKRAIŃSKIM

Może Cię zainteresować:

Ukraińskie dzieci zwiedzą tyski stadion w ramach cyklicznego wydarzenia "Poznajmy się na sportowo"

Autor: Redakcja

09/12/2022