Tyski BO 2025: 4 głosy, 5 milionów, 169 projektów

W dniach 6-16 września tyszanie wybiorą spośród pomysłów zgłoszonych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego te, które trafią do realizacji. Co znajduje się na liście i jak zagłosować?

Tyski BO 2025

Budżet obywatelski Tychów na 2025 rok wynosi okrągłe pięć milionów złotych, a o środki walczy 134 projekty związane z konkretnymi osiedlami i dzielnicami oraz 35 szerszych. dotyczących wspólnych części bądź ogółu miasta.

Co znalazło się wśród projektów zgłoszonych tyskiego budżetu obywatelskiego na 2025 rok?

Spośród wniosków które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną i formalną wśród projektów ogólnomiejskich dominują remonty i budowy miejsc użyteczności publicznej - boisk. parkingów. wiat. placów zabaw i tym podobnych - oraz organizacja wydarzeń, wśród których znalazły się projekty kolejnego Dnia Dziecka nad jeziorem, konferencji o problemach społecznych, Tyskiego Dnia Zdrowia, Mikołajek, różnego rodzaju warsztatów hobbystycznych, średniowiecznego jarmarku czy nocnego przejazdu na rolkach ulicami miasta. Znajdują się tam jednak też kontynuacja projektu darmowego dostępu do cyfrowych wypożyczalni książek, darmowej kastracji psów i kotów, budowę wyciągu typu tyrolka w parku na osiedlu A.


W części poświęconej poszczególnym dzielnicom i osoedlom dominują rozmaite spotkania - warsztaty, ćwiczenia, zajęcia dla dzieci i sąsiedzkie imprezy. O głosy mieszkańców walczą też projekty zagospodarowania terenu i remontów, wśród których wyróżnia się odnowienie pomnika murarki na osiedlu A. Większość z nich to sprawy całkiem prozaiczne. acz niezbędne - remonty osiedlowych dróg, brakujące wiaty smiwtnikowe i tym podobne.




Szczegółowa lista zakwalifikowanych projektów dostępna jest pod tym linkiem.


Budżet obywatelski Tychów 2025 - jak głosować


Zasada wyboru nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej edycji - każdy mieszkaniec ma do dyspozycji cztery głosy: po dwa dla całego miasta i swojego tzw. okręgu konsultacyjnego (dzielnica, osiedle lub ich zgrupowania - np. osiedle B albo Mąkołowiec i Koźlina). Głos oddaje się na cztery różne projekty. Co ważne, nie jest istotny ani wiek, ani dokładne miejsce zamieszkania - a więc np. nieletni tyszanin z osiedle Z może zagłosować na projekt związany z Sublami czy jakikolwiek inny, który uzna za warty realizacji.


Najprostszym sposobem głosowania jest formularz w serwisie Razem Tychy. Ci. którzy mają problemy z użytkowaniem internetu mogą zagłosować tradycyjnie w kilku miejscach; Głównym Punkcie Konsultacyjnym (poniedziałek-piatek, ul. Barona 30/209, I piętro), w Urzędzie Miasta (stanowisko 1), placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w trakcie miejskich wydarzeń.


Więcej szczegółów odnośnie głosowania, elementy graficzne kampanii promującej głosowanie oraz szczegółowe informacje na temat złożonych projektów można znaleźć na stronie: razemtychy.pl. W przypadku dodatkowych pytań można kontaktować się z UM pod numerami 32 776 34 55 i 32 776 34 59 lub e-mailsm pod kontakt@razemtychy.pl.

Osiedle A, Tychy

Może Cię zainteresować:

Plebiscyt na Śląską Lokację Filmową. Głosujmy na osiedle A!

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/09/2024

Urzad marszalkowski

Może Cię zainteresować:

VI Marszałkowski Budżet Obywatelski - projekty dla podregionu Katowice-Tychy

Autor: Redakcja

27/08/2024

SMS Tychy nagrodzony w Pucharze Tymbark 2024

Może Cię zainteresować:

Nagroda specjalna dla tyskiej SMS w piłkarskim turnieju PZPN dla dzieci

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/09/2024