Tyszanie dobrze się spisują. Sprawdź, ilu Tyszan się spisało!

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce spisało się 42% ludności, na Śląsku ten wskaźnik wynosi 42,6%, a w Tychach 46,01%. W przedziale gmin od 70 000 do 200 000 mieszkańców Tychy zajmują 4 pozycje w kraju.

0001 UM00022


- Cieszy nas duże zaangażowanie i mobilizacja mieszkańców, ale wciąż ponad połowa mieszkańców miasta nie dokonała samospisu. Zachęcamy wszystkich, którzy tego jeszcze nie zrobili do tego, by poświecić kilka minut i się spisać – mówi Piotr Solik z Urzędu Miasta Tychy.

Urząd Miasta w Tychach zorganizował 3 lipca br. „Spisową sobotę". W Biurze Obsługi Klienta na mieszkańców Tychów przez kilka godzin czekali pracownicy urzędu, którzy pomagali w spisie. Z tej możliwości pomocy skorzystało ponad 400 osób. W sierpniu planowana jest kolejna taka akcja.

Obowiązkowym spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające obecnie w Polsce – także obcokrajowcy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Spisać się można do 30 września 2021 roku.

Po co się spisywać?

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość