Zrzeszający utalentowanych dokumentalistów Tyski Klub Fotograficzny KRON doczekał się pierwszej od 40 lat przeglądowej wystawy, której od czwartku 30 listopada towarzyszyć będzie wirtualny katalog-książka fotograficzna wydana przez tyskich muzealników. Sama wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 6 stycznia.
Album ukaże się na papierze i w wersji cyfrowej.
KRON-owcy remontowali kolonie robotnicze i familoki wraz z ich mieszkańcami - często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach, zakłady w głównych miastach regionu i nieużytki wokół nich. Sama nazwa klubu wzięła się od rodzaju szkła używanego w obiektywach fotograficznych, które jest bardzo „prawdomówne” - doskonale przepuszcza światło nie powodując jego zniekształceń. Krytyk sztuki, Jerzy Busza, pisał, że prace KRONU to „Liryki Manchesteru i Londynu przeniesione na grunt polski”.
Uzupełnienie i „ciąg dalszy”
Liczący 320 stron katalog prezentuje blisko 70 prac artystów tworzących trzon tego kolektywu, teksty kuratorskie i badawcze oraz nieprezentowany dotąd materiał - fotografie industrialnego Śląska po 2000 roku autorstwa nowego pokolenia.
Pozwoli zaobserwować, jakie zmiany zaszły w tożsamości dziś postinudtrialnego regionu oraz w obrębie samego medium, jakim jest fotografia - czytamy o uzupełniających współczesnych fotografiach.
Publikacja jest bezpłatna, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Zapisy na wersję papierową pod numerem 887 450 212 lub e-mailem (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).
Może Cię zainteresować:
Przemiana Katowic w Tęczy. Dziś premiera najnowszej tyskiej fotowystawy
Może Cię zainteresować:
„Sfery" - nowa wystawa w galerii OBOK w tyskiej Andromedzie
Może Cię zainteresować: