Głosowanie odbywa się elektronicznie na stronie bo.slaskie.pl lub papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny (dostępne są m.in. w urzędzie marszałkowskim i niektórych muzeach). Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa; do wyboru są w tym roku 62 projekty podobne do tych, które znajdziemy w miejskich budżetach obywatelskich: - To w praktyce pozytywne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości - w dzielnicach, na ulicach, a nawet podwórkach - tłumaczą urzędnicy UMWŚ.
Jak głosować w śląskim Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim na 2025 rok?
W tym roku przyjęte projekty zdominowały zadania o charakterze prozdrowotnym; znalazło się też sporo z zakresu sportu i kultury. W ramach głosowania każdy przyznaje po jednym punkcie dla zadań zgłoszonych w pulach EKO oraz REGIO. Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe i zatwierdzić wybór kodem z SMS na podany numer telefonu.
Projekty śląskiego MBO 2025 dotyczące Tychów
- „Twoja Wirtualna Biblioteka” - nowa edycja inicjatywy umożliwiającej w tej wersji mieszkańcom Tychów, Katowic, Mysłowic oraz powiatów bieruńsko-lędzińskiego i pszczyńskiego bezpłatnego, nieograniczonego czasowo i terytorialnie dostępu do bogatej oferty ebooków, audiobooków, synchrobooków oferowanych przez platformę książek elektronicznych, z której można korzystać na telefonach, komputerach, tabletach lub e-czytnikach. Zadanie realizowane przez Miejskią Bibliotekę Publiczną w Tychach. Użytkownicy będą mieli możliwość pobierania kodów do bazy w czasie trwania 12-miesięcznej licencji. Zakupione kody będą umożliwiały indywidualny miesięczny dostęp do bazy.
- „Brass bandowe granie - cykl koncertów w Katowicach, Tychach, Pszczynie, Mysłowicach i w powiecie bieruńsko-lędzińskim” z udziałem górnośląskich orkiestr perkusyjny-dętych, które są nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu kulturalnego. „Niestety z upływem lat fenomen muzykowania orkiestr dętych stopniowo zanika na tym obszarze” - głosi wniosek. Projekt zakłada popularyzację tej formy muzycznej poprzez cykl darmowych koncertów w wykonaniu orkiestry dętej lub brass bandu z wieloletnim doświadczeniem wraz z solistami. Projekt zakłada jeden duży koncert główny i 4 mniejsze plenerowe lub w kościołach. Wybrana orkiestra powinna posiadać w swoim repertuarze standardy muzyki rozrywkowej, utwory jazzowe i swingowe, muzykę filmową, taneczną, a także bogaty wybór walców, polek oraz marszów.
- „Konfederacja strzelecka - zajęcia strzelectwa sportowego dla mieszkańców województwa śląskiego” miałyby odbywać się w powiecie bieruńsko-lędzińskim, Katowicach, Mysłowicach, m. Tychach bądź powiecie pszczyńskim. Celem zadania jest wprowadzenie mieszkańców do strzelectwa sportowego, a wiedza, umiejętności i nawyki nabyte podczas zajęć mają w zamyśle pomysłodawcy przydać się nie tylko na strzelnicy. Projekt przewiduje praktyczne zajęcia na strzelnicach dla mieszkańców podregionu w grupach maksymalnie pięcioosobowych. Grupy uczyłyby się podstaw postępowania z bronią palną i strzelania z pistoletu sportowego kal. 5,6 mm z 25 metrów, z karabinu kal. 5,6 mm z 50 metrów oraz strzelby gładkolufowej do bliskich celów.
- „Wakacje na sportowo” - projekt mający na celu aktywizację sportową dzieci, młodzieży oraz osób pełnoletnich. W ramach projektu przewiduje się organizację trzech turniejów koszykówki 3x3, turnieju siatkówki plażowej oraz biegu; turnieje będą ewentualnie realizowane w mieście Katowice, a bieg przez lasy na granicy Katowic oraz Tychów.
Wyniki głosowania poznamy w październiku. Pytania i ewentualne problemy z głosowaniem zgłaszać można na adres e-mail budzetobywatelski@slaskie.pl.
Może Cię zainteresować:
Bieruń: nowoczesny zespół żłobka i przedszkola już w budowie
Może Cię zainteresować: