Sanepid w ostatni tydzień sezonu kąpielowego ocenił wodę w Jeziorze Paprocany jako niezdatną do kąpieli.
Sezon kąpielowy w 2021 roku
Sezon kąpielowy w tym roku trwa od 20 czerwca do 31 sierpnia. W tyskim jeziorze w wakacje 2021 roku łącznie można było się kąpać przez 30 dni w tym przez 7 dni w czerwcu i 23 dni w lipcu.
Tyskie kąpielisko zamykano:
- 28 czerwca
- 30 lipca
- 24 sierpnia (utrzymanie decyzji o nieprzydatności wody)
W badanej próbce wody oprócz sinic stwierdzono obecności bakterii E. Coli i Enterkoków. Jednak jeżeli chodzi o bakterie to ich obecność nie przekroczyła dopuszczalnego stężenia w wodzie w kąpielisku.
Jakość wody w Paprocanach pozostawia wiele do życzenia
Kolejny raz warto przypomnieć, że Paprocany nie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o miejsce pojawiania się sinic. W letnim okresie, sinice pojawiają się nawet w Bałtyku. Upalne lato, oraz zanieczyszczenia, które spływają zarówno do Paprocan jak i do Bałtyku, stwarzają wręcz idealne warunki do pojawienia się sinic. Wszystkie stosowane do tej pory rozwiązania, które miały zażegnać ten problem, na razie zawodzą.
I znowu pojawia się pytanie, czy 120-tysięcznie miasto w upalne dni, ochłody może szukać jedynie pod dwoma kurtynami wodnymi, lub na Wodnym Placu Zabaw? Oczywiście pomijając zamknięte obiekty takie jak, basen kryty MOSiR lub Wodny Park Tychy.
Czym są sinice?
Sinice to organizmy występujące m.in. w jeziorach, rzekach i morzach. Wytwarzają niebezpieczne dla człowieka toksyny, a ich obecność można rozpoznać po tym, że woda jest mętna i zielona. Kąpiel lub wypicie wody może powodować rumień, pokrzywkę, wysypkę, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, duszności, wymioty, duszności czy biegunki.