Z części „elektrośmieci” wyrzucanych przez tyszan do specjalnych czerwonych pojemników powstały ule, które znalazły się w jednym z tyskich parków. W piątek, 15 lipca 2022 r., odbyła się oficjalna prezentacja pasieki. – Dzisiejsze spotkanie to efekt wspólnego projektu miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firmy MB Recycling. W ubiegłym roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli – wyjaśniła Hanna Skoczylas, Zastępczyni Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju.
Recykling daje drugie życie
– Stawiając miejską pasiekę z recyklingu w Tychach chcemy pokazać mieszkańcom, że oddając zużyty sprzęt, korzystając z infolinii lub formularza, dają rzeczom drugie życie. Okazuje się, że zużyta pralka może być częścią domu dla pszczół – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Ule, które znalazły się w Parku Łabędzi powstały m.in. z bębnów od pralek. Tyscy urzędnicy podkreślają, że powstałe ule to nie jedyne udogodnienia dla pszczół zapewnione przez miasto. – W Tychach oprócz uli, w ostatnich kilku latach zasialiśmy łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju – dodaje Agnieszka Lyszczok, Dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.
Urząd Miasta Tychy informuje, że pasieka znajduje się pod opieką pszczelarza, Michała Laska, który za niedługo ma przeprowadzić pierwsze miejskie miodobranie. Przy pasiece mają się odbywać różnego rodzaju warsztaty. W zeszłym roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach również postawiła pasiekę. Więcej o pasiece SMS: Przy tyskiej szkole powstała pasieka