Z Tychów do najbliższego portu morskiego jest niemal równe 500 kilometrów - nie przeszkodziło to jednak miastu stać się siedzibą jednego z ważniejszych krajowych festiwali piosenki związanej z morzem. Tegoroczna edycja Portu Pieśni Pracy rozpocznie się w piątek w stylowym pubie Pod Browarem w podziemiach jednego z zabytkowych budynków Browaru Książęcego.
Miejsce tego dnia wypełni się brzmieniami harmonii, fletów, banjo i „cięcia” na skrzypcach oraz pieśniami przepełnionymi to humorem, to melancholią; wystąpią Old Mariners, Atlantyda, Cztery Refy, Ryczące Dwudziestki, The Nierobbers, Formacja oraz duetu Marek Szurawski/Filip Dąbrowski.
Pierwszy z wymienionych zespołów wykonuje głównie autorskie piosenki na kanwie „nadmorskiego” folku z Wysp Brytyjskich mówiącego o życiu rybackich przystani i tawern; podobny repertuar ma zespół Formacja. Cztery Refy to kolejny z zespołów oscylujących wokół tradycyjnej muzyki tej krainy - wykonują też klasyki gatunku, koncertując również po krajach anglojęzycznych z uznanymi shantymanami.
Znana świetnie miłośnikom gatunku Atlantyda śpiewa częściej po polsku, wplatając też smaczki znane z bluesa. Ryczące Dwudziestki to legendy sceny - działając od 40 lat wypracowali własny styl i brzmienie, w które inkorporują rozmaite gatunki - od muzyki dziecięcej do poważnej. The Nierobbers to kolejni ulubieńcy festiwalowych publiczności -zespół, który zgodnie ze swoją nazwą gustuje w lżejszych formach - piosenkach turystycznych i żeglarskich, ale także piosenek poetyckich - interpretowanych i własnego autorstwa.
Piątkowy koncert rozpocznie się o 18 i potrwa planowo do około 21; wstęp wolny. Następnego dnia koncerty będą się odbywać na Paprocanach, a kulminacja XXXIX Portu Pieśni Pracy nastąpi w niedzielę w Mediatece.
Może Cię zainteresować:
Lato wróciło, a w Tychach pełno darmowych zajęć fitness w plenerze. Joga, zumba, tai-chi...
Może Cię zainteresować:
"Niebieskie nuty" na fortepianie pod niebem. Niedziela na Baczyńskiego w Tychach
Może Cię zainteresować: