Do kampanii powołanej z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, kuratorzy sądowi, aplikanci, psycholodzy czy policjanci.
Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na - niestety, w praktyce często lekceważone - potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami. Jest to rozszerzenie obchodzonego 22 lutego Międzynarodowego Dnia Ofiar Przestępstw.
Przepisy wskazują na
potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych
przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Kampania ma pomóc wprowadzić je w życie.
Osoby
pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Lokalnym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym. W Tychach znajduje się on w biurowcu przy ul.
Barona 30 (pokój 307 i 316) i czynny jest w środy od 15.00-20.00 oraz w soboty od 8.00 – 13.00; telefon - 781 984 781. W tym samym miejscu w innych terminach dyżurują prawnicy udzielający bezpłatnych porad prawnych w innych sprawach.
Specjalne dyżury w okresie 20-26 lutego w godzinach 6-22 będą prowadzić również policjanci tyskiej komendy. Szczegółowe godziny dyżurów w prokuraturze, w instytucjach samorządowych itd. można sprawdzić korzystając z wyszukiwarki na stronie kampanii.
Lista z wyszukiwarką lokalnych punktów i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym znaleźć można tutaj.
Może Cię zainteresować: