W Tychach ma pojawić się uczelnia. Filię planuje tu otworzyć dąbrowska WSB

30 sierpnia prezydent Tychów i prorektor Akademii WSB podpisali list intencyjny kładący fundamenty pod współpracę władz miasta z uczelnią które planuje prowadzić w Tychach pięć kierunków na różnych stopniach oraz m.in. prace badawcze i projekty otwarte.

Prezydent Maciej Gramatyka i prof. Marcin Lis z Akademii WSB zadeklarowali na piśmie wolę współpracy naukowo-dydaktycznej, która ma zaowocować otworzeniem w Tychach wydziałów uczelni z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. - Wraca szkoła wyższa do naszego miasta, z kierunkami dziennymi i zaocznymi (...) Wierzę, że te kierunki studiów będą dawały praktyczne umiejętności - mówił z przekonaniem Gramatyka. W spotkaniu uczestniczyła również Katarzyna Ptak — prezes miejskiej spółki Śródmieście, której nieruchomości mają docelowo służyć jako zaplecze powstającej filii WSB.


Tychy jako "mocny ośrodek akademicki"

W Tychach od czasu likwidacji w poprzedniej dekadzie Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych oraz wydziałów zamiejscowych krakowskiej Akademii im. Frycza- Modrzewskiego i Politechniki Śląskiej nie działa żadna uczelnia wyższa. Z kolei uczelnia wywodząca się z Wyższej Szkoly Biznesu w Dąbrowie Górniczej poszerzyła w ostatnich latach swój profil o m.in. nauki o zdrowiu, techniczne oraz poszerzyła ofertę humanistyczno-społeczną. Wśród oferowanych w Tychach kierunków znaleźć mają się psychologia, informatyka, logistyka, filologia angielska i pedagogika wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Rzecznik tyskiego UM Małgorzata Wawak dodaje, że nie wyczerpuje to listy potencjalnie prowadzonych kierunków - badane będzie zapotrzebowanie na kolejne. Oferta ma obejmować studia I i II stopnia, studia podyplomowe - w tym menedżerskie MBA - oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli inicjatywy dokształcające skierowane do emerytów. - Naszym założeniem jest, by budować mocny ośrodek akademicki – dodaje profesor AWSB Marcin Lis, prorektor odpowiedzialny m.in. za współpracę uczelni z otoczeniem.


Akademia ma rozlokować się w należących do gminy budynkach - mowa tu o gmachu przy Piłsudskiego 16 i terenach zespołu szkół przy miejskich halach targowych - a być może także innych. Samorząd miasta chce wspierać szkolę kwestiach badań, dydaktyki, organizacji i promocji; miasto pomoc chce też przy projektach dla wolnych słuchaczy - Uniwersytecie Dziecięcym, Otwartej Akademii Nauk i Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W ramach współpracy przewidziano również opracowywanie wspólnych publikacji w czasopismach naukowych, realizację debat, badań i projektów naukowych.

Rozpoczęcie roku szkolnego w ZSP nr 3 w Tychach

Może Cię zainteresować:

Władze Tychów przyjmują wnioski o stypendia i wsparcie dla wybitnych i potrzebujących uczniów

Autor: Arkadiusz Korejwo

03/09/2024

Las

Może Cię zainteresować:

Nabór dzieci do tyskiej edycji akcji Leśne Bandy

Autor: Arkadiusz Korejwo

03/09/2024

Remonty na rok szkolny 20242025 w Tychach3

Może Cię zainteresować:

Przed pierwszym dzwonkiem. Nowości w tyskich szkołach po wakacyjnych remontach

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/09/2024