Wokół przekrojowej wystawy twórczości Stanisława Mazusia miały miejsce dotychczas obok oprowadzania kuratorskiego dwa warsztaty - zielarski i przeznaczony dla dzieci dekoratorski - związane z Herbaciarnią Gruzińską. To właśnie Mazuś, ceniony artysta plastyk i tyszanin z honorowym obywatelstwem, urządzał ten ciekawy lokal działający niegdyś przy dzisiejszym placu Baczyńskiego. W najbliższy piątek znów będzie można przenieść się wśród jego prac w czasie - do roku 1986 - i na ten sam plac, drzwi obok Gruzińskiej - do dawnej Galerii BWA.
Najnowsza propozycja tyskich muzealników nawiązuje do ogólnopolskiej wystawy „Muzyka w malarstwie”, która odbyła się w 1986 r. we wspomnianej Galerii BWA przy ówczesnym adresie Bieruta 23; była to wystawa konkursowa związana z pierwszą edycją Śląskiej Jesieni Gitarowej. Stanisław Mazuś był wówczas prezesem katowickiego oddziału Związku Polskich Malarzy i Grafików, który współorganizował wystawę z tyską filią krajowego Biura Wystaw Artystycznych.
Dwie skrzypaczki cenionej tyskiej orkiestry AUKSO - Joanna Zagajewska i Gabriela Kubarska - zaprezentują kilka etiud będących muzycznymi rozważaniami nad problemami malarstwa - kompozycją, barwą, kolorem,
dominantą, kontrapunktem, nastrojem i ilustracyjnością. Są to wszystko
pojęcia występujące też w świecie muzyki; obecni będą mogli oddać się
zadumie nad wzajemnym wpływem dwóch form sztuki i/lub malować w takich okolicznościach w ramach rasowego warsztatu malarskiego.
Mazuś wśród ojców Jesieni Gitarowej
Jak wspomina sam
artysta, w latach 80. w jego pracowni przy Dąbrowskiego często
przebywali nie tylko jego koledzy po fachu, ale też przedstawiciele środowiska
muzycznego - Jan Edmund Jurkowski, skrzypek Roman Lasocki i pianista
Józef Stompel. Spędzali tam noce na rozważaniach o sztuce i wspólnych zamiłowaniach; to wtedy zrodził się pomysł Śląskiej Jesieni Gitarowej oraz konkursu „Muzyka w malarstwie”.
Zgrabne zestawienie tych dziedzin znaleźć można na jednej ze stron katalogu omawianej wystawy z 1986 roku:
Muzyka a malarstwo: (…) te dwie dziedziny sztuki, choć tak
od siebie niezależne i całkowicie suwerenne, potrafią się spotkać i
oddziaływać twórczo na siebie. Mogą się odcisnąć w dziele jedną myślą,
znakiem, wyobrażeniem. Jedna istnieje w czasie, druga w przestrzeni.
Warsztaty malarskie w muzycznej aurze
Podczas gdy skrzypaczki będą prezentować muzyczne impresje uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję dać wyraz pobudzonej wyobraźni przy pomocy ulubionych technik malarskich. Muzealnicy zachęcają do zabrania własnych
materiałów malarskich (np. blejtramów i arkuszy papieru o dowolnych
wymiarach) - na miejscu czekać będą stanowiska pracy przy stole i sztalugach.
Stworzone prace zostaną zaprezentowane podczas finisażu wystawy (25 lutego) i premiery książki jej kuratora, dra Patryka Oczki. Spotkanie poprowadzi Natalia Sitko i będzie poprzedzone wspólnym zwiedzaniem wystawy. Więcej informacji o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany” znaleźć można w naszych poprzednich tekstach i na stronach Muzeum Miejskiego tutaj (link).
Zapisy na warsztaty "Muzyka w malarstwie"
Rezerwacje telefonicznie (887 450 212) i mailowo (n.sitko@muzeum.tychy.pl). Cena uczestnictwa wynosi 10 zł od osoby.Uwaga - obowiązują przedpłaty na konto bankowe:
Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1, 43–100 Tychy
tytuł przelewu: „muzyka w malarstwie 10.02.2023" + imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki.
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na email n.sitko@muzeum.tychy.pl.
***
Może Cię zainteresować: