Widok z bliska komplikuje sprawy. To, co wydaje się proste i pozbawione niuansów, może okazać się niezwykle złożone i niejasne. To, co koherentne, spójne i całe, zaczyna się w naszej głowie jawić jako asamblaż nie zawsze dobrze zmontowanych części. Zbliżenie się do czegoś lub kogoś utrudnia wydawanie szybkich ocen i jednoznacznych opinii. Sprawia też, że generalizacje stają się banalne, a ogólne sądy tracą swoją moc.
Widoki z bliska to wystawa-warsztat, na której odnaleźć można projekty artystyczne będące blisko lokalnych społeczności i ekosystemów. Sztukę, która wyłania się z konkretnych miejsc, łączy się z nimi, a być może nawet je zmienia. Kuratorki i kuratorzy do współpracy zaprosili osoby artystyczne pracujące nad splataniem swojej działalności z ludźmi spoza świata sztuki, ich marzeniami, potrzebami, obawami. Zadali im przy tym fundamentalne pytanie: w jaki sposób takie postępowanie może mieć wpływ na trwałość relacji środowiskowych i zależny od nich dobrobyt. Widoki z bliska mają pozwolić dostrzec usytuowane praktyki artystyczne, które nie pretendują do uniwersalności, ale raczej skupiają się na złożonych, lokalnych kontekstach.
Na wystawie ruch zbliżania się projektów artystycznych do świata życia łączy się z ruchem odsłaniania procesów wytwarzania postsztuki. Stąd obecne w przestrzeni BWA Katowice odpowiedzi na pytania o RELACJE (jakie sojusze są potrzebne, jakie więzi są ustanawiane oraz jaki jest etyczny wymiar tych procesów). Stąd spojrzenie na NARZĘDZIA I METODY pracy (ich silne i słabe strony, możliwe zastosowania i ich ograniczenia). Stąd namysł nad WIEDZĄ (potrzebną do zapoczątkowania odpowiedzialnych działań skupionych na lokalności oraz powstającą w wyniku tych działań).
Wystawa jest wkładem Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w wypracowywanie kierunku wspierania Katowic i Metropolii GZM jako miejsc działalności kreatywnej.
Joanna Rajkowska, Jaśmina Wójcik, Jadwiga Sawicka + Lila Kalinowska, Jolanta Jastrząb + Katarzyna Krasoń + Magdalena Hyla, Pamela Bożek + Pracownia Endospory, Piotr Wysocki, Joanna Wowrzeczka + Pracownia zaangażowania + Ewa Kozieł + Paulina Marczykowska + Polina Tomashevska + Marlena Sterniczuk + Dominika Zimoń, Cecylia Malik + kolektyw Siostry Rzeki, kolektyw Śląsk Przegięty + Danai Chondrokouki (The Empress) + Paweł Świerczek (Hajer) + Hanna Świtała (Princ Wonglo/Valyen Songbird), Anna Kopaczewska, Zuzanna Sekta + Pola Janiszewska, Klub Myśli Ekologicznej + Śląski Ruch Klimatyczny + Barbara Wojtaszek + Paulina Sylwestrzak + Ryszard Kulik + Małgorzata Rozenau, Dominik Ritszel + Piotr Ceglarek, + osoby współuczestniczące
zespół kuratorski: Joanna Wowrzeczka + Adam Pisarek + Grzegorz Hańderek + Michalina W. Klasik
Wystawa potrwa do 21.04.2024. cykl wydarzeń:
5.04.2024 (piątek)
17:00: Oprowadzanie kuratorskie
18:00: Wylazowanie. performans
Wylazować w języku śląskim znaczy wychodzić. Performując przegięty Śląsk
wylazujymy na scenę, a przeginając śląskie tradycje wylazujymy ze
społecznych ram. Często wylazujymy ze swojej strefy komfortu z nadzieją, że
nasze wylazowanie sprawi, że inne osoby nieheteronormatywne będą mniej
obawiały się wyleziynia z szafy. Ale żeby całe to wylazowanie mogło się
zadziać, potrzebna jest bezpieczniejsza przestrzeń, z której możemy wylyź.
Taką przestrzenią jest dla nas garderoba, w której szykujemy się do
występów: to miejsce, w którym tworzy się społeczność, rodzą się nowe
pomysły i toczą się intymne dyskusje. To tu się malujemy i ubieramy, ale
też poznajemy i wzmacniamy nawzajem. To, co dzieje się zanim wylezymy na
scenę nieraz jest ważniejsze niż to, co dzieje się na scenie. Co jeśli
wylezymy z tą garderobą do ludzi?
Finisaż: 21.04.24 (niedziela)
14:00: Mistrzostwa ASP w Katowicach w tenisie stołowym
16:00: Oprowadzanie kuratorskie
17:00: Kuchnia z klimatem. wegańska kuchnia społeczna + debata (Klub Myśli Ekologicznej + Śląski Ruch Klimatyczny) + Barbara Wojtaszek + Paulina Sylwestrzak + Ryszard Kulik + Małgorzata Rozenau