Unikatowy kościół przy Myśliwskiej 43 w Tychach stanie się tym samym sceną niecodziennego muzyczno-liryczno-wizualnego widowiska starającego się dopełnić zamysł nieżyjącego twórcy. Tytuł widowiska - Matka Boga - nawiązuje do wizerunku Matki Bożej Orantki przedstawionej w prezbiterium świątyni. Uzupełniać je będą animacje oraz premierowe utwory muzyczne nawiązujące treścią do symboliki dzieł.
Kościół zaprojektowany pod koniec lat 70. przez wybitnego architekta Stanisława Niemczyka wzorowany jest na bryłach śląskich kościołów drewnianych, gdzie dach spływa ku ziemi rozległymi „sobotami”. Drugą inspiracją kształtu świątyni był Namiot Spotkania towarzyszący Izraelitom podczas wędrówki po pustyni. Do wymalowania wnętrza ks. Franciszek Resiak zaprosił Jerzego Nowosielskiego; w latach 1983-1986 powstała polichromia pełna teologicznych niuansów - zrealizowana tylko w połowie z powodu braku środków finansowych i postępującej choroby artysty. Zachowały się jednak liczne projekty dokumentujące pierwotny zamysł wystroju całego wnętrza.
Twórcy spektaklu deklarują że jego celem jest przybliżenie trudnego w odbiorze dzieła przez wyjaśnienie jego złożonej ideologicznie symboliki. Uzupełnieniem wydarzenia będzie wydawnictwo „Mapa sufitu kościoła” oraz wykład i oprowadzania po tyskiej świątyni.
Za reżyserię spektaklu odpowiada Mariusz Kozubek, autor m.in. widowisk muzycznych Maryja i Jonasz prezentowanych w Spodku. W obsadzie widowiska pojawią się doświadczeni wokaliści i muzycy, m.in. absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. W realizacji wezmą także udział mieszkańcy Tychów zaproszeni do chóru.
Początek o godzinie 19; wstęp wolny.
Może Cię zainteresować:
Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał Nowosielskiego
Może Cię zainteresować: