Tyski szpital Megrez jest niewątpliwym sukcesem samorządowców z Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Przejmując placówkę znaną wcześniej jako Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w ramach reformy pozwalającej gminom na przejmowanie zadłużonych szpitali, udało się uratować tego upadającego przez nawarstwiające się problemy finansowe molocha. Cieszy to tym bardziej, że w wielu innych miejscach na mapie Polski ta skomplikowana operacja nie powiodła się.
W czasie pandemii szpital mierzył się z trudami prowadzenia oddziału covidowego, ale w 2021 roku udało się mimo tego oddać do użytku zbudowane niemal od podstaw oddziały Ginekologiczno-Położniczy, Porodowy oraz Neonatologiczny (noworodkowy). W ubiegłym roku zakończył się z kolei remont elewacji i docieplenie budynku; na dachu stanął nawet - jak wisienka na torcie - nowy neon.
Inwestycje trwają jednak dalej i nie zmaleją. Są już pierwsze efekty najnowszych
Od stycznia trwa początkowy etap gruntownej przebudowy tak zwanego pawilonu zakaźnego - budynku na tyłach szpitala Megrez (dawnego Wojewódzkiego Specjalistycznego nr 1). Budynek stał w ostatnich latach pusty i niewykorzystany przez główny tyski szpital.
Właściwy oddział zakaźny mieścił się dotąd gdzie indziej, jednak jest już przenoszony do remontowanego pawilonu. Po zakończeniu prac (wedle planu jeszcze w tym roku) będzie to docelowa siedziba organizowanego na nowo oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego.
Zaplanowano m.in. nowe windy i okna; wspomniany oddział otrzyma też nowe aparaty do tlenoterapii.
Do budynku przeniósł się też (na razie tymczasowo) Oddział Laryngologii; zdjęcia przedstawiają wnętrza trzeciego i czwartego piętro pawilonu. Ponadto na dwóch piętrach trwa przygotowanie pomieszczeń dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Remont jest częścią projektu o wartości ponad 12 milionów złotych finansowanego ze środków współwłaściciela szpitala - miasta Tychy - oraz unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
To nie koniec - w Megrezie rozpoczęła się w tym roku jeszcze większa inwestycja, rozpisana na 18 miesięcy.
Oddziały Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu, zlokalizowane na piątym piętrze głównej części szpitala, czeka gruntowna przebudowa warta ponad 23 miliony złotych (całość pokryto już z budżetu miasta Tychy).
Jeszcze nigdy w historii szpitala Megrez nie realizowaliśmy tylu inwestycji obejmujących zarówno prace budowlane, jak i zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia - z dumą podkreślała przy obwieszczeniu inwestycji Mariola Szulc, prezes tyskiego szpitala wielospecjalistycznego.
Pacjenci zyskają dzięki niej nowe sale i łazienki, a kadra - nowoczesne pomieszczenia socjalne. Wyremontowane zostaną także korytarze i instalacje (kanalizacja, ogrzewanie, gazy medyczne, elektryka, wentylacja). Część pomieszczeń zyska także klimatyzację.