Współorganizatorem konferencji jest Muzeum Historii Katowic. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny - swoimi badaniami i spostrzeżeniami dzielić się będą historycy. antropolodzy i biolodzy. - Różnorodność wykorzystanych materiałów zarówno archiwaliów, jak i wyników najnowszych badań naukowych pozwoli szeroko spojrzeć na zagadnienie wody na ziemi pszczyńskiej - czytamy w zapowiedzi.
Pierwszego dnia konferencji (środa, 25 września) w siedzibie tyskiego Muzeum Miejskiego o godzinie 16 Jan Gąsior wprowadzi uczestników w zagadnienia źródeł kartograficznych obszaru Górnego Śląska z lat 1636-1850, które służyć będą jako przyczynek do dyskusji nad rewitalizacją wód. W następnej prelekcji dr Rafał Obetkon poruszy temat gospodarki stawowej w zagrodach chłopskich na ziemi pszczyńskiej w I połowie XVIII wieku; po nich referować będą dr Wojciech Schäffer (stawy z Kobióra, Krzyżowic i Tychów w dokumentach pergaminowych panów na Pszczynie z XVI wieku), Marcin Cyran (woda jako dobrodziejstwo, ale także zagrożenie na ziemi pszczyńskiej w przekazach źródłowych 1765‒1846) i dr Grzegorz Sztoler (powódź 1997 roku w gminie Bojszowy w pamięci zbiorowej i przekazach źródłowych), Maciej Stachnik (Wisła w rejonie Goczałkowic w ujęciu historycznym).
40 dni sam na sam z rzeką
Konferencje uzupełni w czwartek 26 września tyska premiera filmu "Przynoszę Ci dzikość" w reżyserii Dyby Lach (Pasaż Kultury Andromeda. godzina 18) połączona z rozmową z reżyserką, którą poprowadzi Anna Dudzińska z radiowej "Trójki".
- Przytłoczony degradacją ukochanej rzeki muzyk postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość (...) zanurzyć się w pierwotnych dźwiękach rzeki, zapomnieć na moment o zakrzyczanej codzienności. Jego droga staje się pretekstem do rozmów o rzekach i wpływie człowieka na środowisko. Przypomina o katastrofie ekologicznej na Odrze - głosi opis produkcji.
Impreza objęta jest patronatem medialnym magazynu ŚLĄZAG oraz patronatem honorowym prezydentów Tychów i Katowic.
Może Cię zainteresować: