Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał we wtorek, 25 stycznia 2022 r., decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej. Zmiana trybu nauczania ma potrwać do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego 2022 r.
Decyzja o nauce zdalnej została podjęta ze względu na rosnącą liczbę zakażeń na koronawirusa. - Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo jak przewidujemy, ten szczyt piątej fali będzie przypadał za dwa, trzy tygodnie -powiedział we wtorek minister edukacji i nauki.
Minister Czarnek zaznaczył, że w okresie obowiązywania nauki zdalnej, będzie możliwość spotykania się maturzystów na indywidualnych i grupowych konsultacjach. Szkoły specjalne wraz z rodzicami mają decydować o kontynuowaniu nauki stacjonarnej lub przejściu na naukę zdalną.
Nauka stacjonarna dla klas 1-4 i przedszkoli
W normalnym trybie mają funkcjonować uczniowie i nauczyciele klas 1-4 oraz zerówek i przedszkoli. Rozporządzenie ma zostać wprowadzone w środę 26 stycznia 2022 r., w życie wejdzie od czwartku 27 stycznia 2022 r. Minister edukacji i nauki na pytanie o możliwość wysłania młodszych roczników na naukę zdalną odpowiedział: - Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech.
Szkoły wyższe przeszły w tryb zdalnej nauki
Pierwszym uniwersytetem, który zapowiedział powrót do nauki zdalnej był Uniwersytet Śląski w Katowicach, który od 21 stycznia zamknął się dla studentów zaocznych, a od 24 stycznia - dla kierunków dziennych.
- W formie kontaktowej mogą być realizowane tylko te zajęcia, co do których dziekan wydziału zdecyduje, że są niezbędne i możliwe do organizacji z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego - czytamy w oświadczeniu.
Rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek zapowiedział, że kształcenie zdalne zostało wprowadzone do końca semestru zimowego. Oprócz studentów, na "home office" przeniesieni zostali także pracownicy administracji.
To samo rozwiązanie zostało wprowadzone w Politechnice i Uniwersytecie Ekonomicznym. W gliwickiej szkole wyższej studenci przeszli na tryb zdalny od 21 stycznia do 28 lutego. Zarządzenie dotyczy wszystkich form kształcenia. Wyjątkiem są egzaminy dyplomowe oraz zajęcia, które wymagają zajęć praktycznych.
Natomiast w Uniwersytecie Ekonomicznym studenci kształcić będą się w trybie zdalnym od 22 stycznia do 18 lutego. Decyzja objęła także nauczycieli akademickich i pracowników uczelni.
- Decyzja dotycząca formy organizacji kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 zostanie podjęta i podana do wiadomości co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru i będzie zależna od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju - wyjaśnia prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor UE w Katowicach.