Letni festiwal literacki po raz drugi wyruszył z macierzystej Miedzianki w kraj, powodowany rosnącą popularnością, która zaczęła przytłaczać tą maleńką miejscowość na Dolnym Śląsku osławioną reportażem literackim jego współautora.
W tym roku współgospodarzami będą głównie miasta naszej metropolii - Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy i Dąbrowa Górnicza. W czwartek 31 sierpnia między 16 a 19 przy pomniku na ulicy Darwina wzdłuż tzw. zielonej osi miasta odbędą się cztery spotkania autorskie.
Julia Fiedorczuk. Ekokrytyka w poezji i prozie
Julia Fiedorczuk to prozaiczka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni na Instytucie Anglistyki UW. W swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a przyrodą i podkreśla światotwórczą rolę literatur. W Tychach odbędą się z nią dwa spotkania - pierwsze o godzinie 16 poświęcone będzie poezji, a drugie o 18 - jej najnowszej książce Dom Oriona. Poza tą pozycją autorka ma na swoim koncie m.in. zbiory opowiadań Poranek Marii (2010) i Bliskie kraje (2016), powieści Biała Ofelia (2013) i Nieważkość (2015, nominacja do Nike) oraz sześć tomów wierszy. Za ostatni z nich – Psalmy (2017) otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.
„Psi świat” Jerzego Jarniewicza
O godzinie 16 w centrum równoległego spotkania znajdzie się laureat ubiegłorocznej „Nike”, prof. Jerzy Jarniewicz – anglista, poeta, krytyk literacki i tłumacz (głównie literatury angielskej, którą wykłada w kraju i poza nim); członek kapituły nagrody literackiej Gdynia, felietonista (m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Gazety Wyborcza”). Za wydany w ubiegłym roku tomik poezji Mundo cane (wł. psi świat) otrzymał Nagrodę Literacką Nike; nominowano go do niej także za wydane w 2007 Znaki firmowe,
Edward Pasewicz. Głowa w proszku
O 17 przy pomniku architektów, którzy „wymyślili” Tychy zasiądzie poeta i prozaik (a także dramaturg i kompozytor) Edward Pasewicz - artysta nominowany wielokrotnie do czołowych nagród literackich (Angelus, Nike, Gdynia, Silesius i nagroda im. Wisławy Szymborskiej), znany z takich dzieł jak Henry Berryman. Pieśni (2007), Drobne! Drobne! (2009), Pałacyk Bertolta Brechta (2012), Och, Mitochondria (2015), Sztuka bycia niepotrzebnym (2015) czy ubiegłoroczna powieść Pulverkopf. Jego wiersze tłumaczone były dotąd na niemiecki, angielski, serbski i czeski.
Magazyn ŚLĄZAG i Nowiny Tyskie sprawują patronat medialny nad festiwalem Miedzianka Po Drodze 2023. Organizatorem jest Fundacja Instytut Reportażu w partnerstwie z Metropolią GZM i Fundacją Deloitte.
Może Cię zainteresować:
Festiwal Miedzianka Po Drodze 2023 - wydarzenia towarzyszące w Tychach
Może Cię zainteresować: