Prezydent Tychów Andrzej Dziuba oraz i przewodnicząca rady miasta -Barbara Konieczna - wręczyli na wczorajszej sesji miejskiego samorządu jednorazowe stypendia finansowe przysługujące wyróżniającym się studentkom i studentom zamieszkałym na terenie miasta. Tego samego dnia złożono honory odchodzącej na emeryturę pani Ewie Stachurze-Pordzik, wiceprezes katowickiej strefy ekonomicznej, która tworzyła i zarządzała tyską podstrefą od początku jej istnienia.
Wyróżnieni studenci i ich dziedziny
Zacznijmy od będących na starcie swych karier - czyli studentów-laureatów samorządowego konkursu stypendialnego.
To naprawdę niesamowite, że tak młodzi ludzie osiągają takie sukcesy. Jesteśmy ogromnie dumni, że mamy w mieście tak zdolną młodzież
- mówiła szefująca tyskiej radzie miasta Barbara Konieczna. Kim więc są i czym zasłużyli na nagrody i takie pochwały młodzi ludzie?
Stypendia ,,Quod discis tibi dis cis" (łac. czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie) otrzymali w tym roku:
Martyna Bonk - studentka kierunku lekarsko-dentystycznego na pobliskim ŚUM. Współautorka publikacji naukowych i wolontariuszka pomagająca w pracy punktów szczepień przeciwcovidowych.
Paweł Szczęsny - student geografii Uniwersytetu Śląskiego. Wolontariusz biegów Parkrun Polska, jeden z twórców ogólnodostępnego internetowego kursu maturalnego poradnikigeograficzne.pl i powiązanego kanału Poradnik Geograficzny. Autor publikacji naukowych.
Tomasz Budziosz - student zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tychy w latach 2019-2021, obecnie jej opiekun. Organizator wielu wydarzeń i inicjatyw obywatelskich, m.in. ,,Tyskich Mikołajek na kołach”, „Wigilii dla potrzebujących”, ,,WOŚPowej gry miejskiej”.
Oktavia Bijnowicz - studentka kierunku gitara klasyczna Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestniczka licznych koncertów, zdobywczyni I miejsca w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Kutnej Horze, uczestniczka II etapu tegorocznej Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach.
Katarzyna Janik - studentka kierunku lekarsko-dentystycznego ŚUM. Autorka publikacji naukowych. Brała udział w akademickich mistrzostwach Polski w jeździectwie.
Pożegnanie twórczyni tyskiej ,,strefy"
W tym dniu obok sukcesów wchodzących w życie studentów doceniono także dekady pełnej osiągnięć pracy kończącej swą samorządową karierę wspomnianej Ewy Stachury-Pordzik. Pani Ewa rozpoczęła swoją karierę w tyskim samorządzie w 1978 roku, gdy miasto rosło i rozbudowywało się w oszałamiającym tempie. Od 1996 roku była natomiast wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odpowiadającą za jej tyski segment.
W dużej mierze to dzięki jej zaangażowaniu w strefie działa dziś
kilkadziesiąt firm, w których pracuje ponad 14 tys. osób. Brała czynny
udział w tworzeniu Agencji Promocji Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy oraz opracowała koncepcję Inkubatora Przedsiębiorczości. Angażowała się w niezliczone projekty edukacyjne, kulturalne i zawodowe.
Lista jej osiągnięć i zasług nie tylko dla Tychów, ale dla rozwoju gospodarczego całego regionu jest naprawdę długa, ale dla mnie – Ewa to wyjątkowa, serdeczna osoba, zawsze pełna energii i gotowa do działania. Dziękuję za wszystkie lata współpracy - chwalił koleżankę prezydent Dziuba, który urządził jej pożegnanie wraz z głową rady miasta Konieczną oraz innymi dyrektorami w samorządzie i Rafałem Żelaznym, następcą Stachury-Pordzik w zarządzie KSSE.
Podstrefa tyska KSSE istnieje od 20 lat, obecnie obszar ten liczy ponad 450 hektarów na których zainwestowano ponad 5 mld zł i stworzono ponad 14 tys. miejsc pracy. Zarządza nieruchomościami w gminach Tychy, Bieruń, Katowice, Miedźna, Świętochłowice, Piekary Śląskie, na terenie których zlokalizowanych jest blisko 70 firm.
UM Tychy/ak
Może Cię zainteresować: