Wyceniono pracę tyskich drzew. Dwa dęby w kampanii #EUTreeTag

W ostatnich dniach drzewa rosnące w kilkuset miejscowościach Europy zostały opatrzone plakatami pouczającymi, jaka jest wartość ich "usług*. W Tychach wybrano dwa dęby szypułkowe.

W ramach akcji rzucającej uwagę na wartość dokonywanych przez drzewa - szczególnie liściaste z dużymi koronami - procesów takich jak pochłanianie zanieczyszczeń, retencja wody czy produkcja tlenu, oznakowano dwa tyskie dęby - jeden rosnący w pasie drogowym przy Sikorskiego nieopodal skrzyżowania z Armii Krajowej, drugi na terenie Parku Północnego. Na plakatach znalazły się informacjw o tym, ile produkować bądź pochłaniać może dane drzewo.


W kampanii uczestniczyło dziewięć organizacji z różnych krajów europejskich; w Polsce jest to Nature-Based Tree Management (NBTM). Wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie obliczają finansową i ekosystemową wartość, jaką drzewo lub cała ich grupa oferuje otoczeniu, w którym rośnie. – Drzewa są nam niezbędne. W świetle postępujących zmian klimatycznych musimy dbać o nie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na co dzień wielu z nas nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero gdy zostaną usunięte, dotkliwie odczuwamy ich brak i zauważamy, że wcześniej dawały kojący cień, obniżały temperaturę otoczenia i przeciwdziałały podtopieniom podczas ulewnych deszczów - mówi Kamil Witkoś-Gnach z NBTM.


- Jestem dębem szypułkowym. Obwód mojego pnia wynosi 364 cm. Moja wysokość to 36 m. Powierzchnia moich liści wynosi 1991 m2. W pniu i gałęziach magazynuję 4177 kg węgla. Odgrywam ważną rolę, ponieważ w ciągu roku przechwytuję 1600 litrów wód opadowych, zapobiegając powodziom, oczyszczam powietrze, usuwając z niego 2265 g zanieczyszczeń, produkuję tlen w ilości, jakiej 1 osoba potrzebuje do oddychania przez 131 dni, magazynuję 30400 g CO 2 – to tyle, ile przeciętny samochód spalinowy produkuje przejeżdżając
10236 km

- treść plakatu na jednym z tyskich dębów


W Tychach do celów kampanii wybrane zostały dwa drzewa:


Dęby zostały wybrane ze względu na charakterystykę w budowie (wyniesione korzenie) oraz wartość przyrodniczą - dąb z Parku Północnego został w zeszłym miesiącu ustanowiony pomnikiem przyrody.


W kampanię mogą zaangażować się wszyscy mieszkańcy fotografując się przy drzewie z TreeTagiem i publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Ponadto na mapie na stronie treetags.eu po uzgodnieniu z koordynatorem akcji każdy będzie mógł dodać własne drzewo i opatrzyć je samodzielnie wydrukowanym plakatem.

W akcję poza Polską włączyły się organizacje z Holandii, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Szwajcarii i Danii.

Rzeka Gostynia w Tychach-Paprocanach

Może Cię zainteresować:

Wplyw wody na życie ziemi pszczyńskiej - spotkanie w Muzeum Miejskim i premiera filmu

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/09/2024

Balkon

Może Cię zainteresować:

Konkurs na najbardziej ukwiecone tyskie balkony rozstrzygnięty

Autor: Redakcja

24/09/2024