Zaginiony Bartek Zalewski nie istnieje. Fałszywe ogłoszenie to przynęta oszustów

Portale ogłoszeniowe w całej Polsce i media społecznościowe zostały w ostatnim czasie zalane informacjami o rzekomym zaginięciu Bartusia Zalewskiego. Dołączony do ogłoszenia wraz z prośbą o udostępnienie link to pułapka zastawiona przez oszustów.

Pixabay
Cyberprzestępczosc

Przebiegłość i bezczelność oszustów przybiera najróżniejsze formy - czasem żerują oni na ludzkiej potrzebie niesienia pomocy, innym razem chciwości lub emocjonalnej bliskości znajomych osób. Zazwyczaj jednak kluczem do uwikłania się w szwindel jest inna, towarzysząca cecha - pospolita naiwność.

W większości ogłoszeń, które w różnych wersjach pojawiały się na portalach i grupach w najróżniejszych miejscowościach - od Warszawy przez Tychy po Nowy Tomyśl - treść była podobna. Chłopiec uwieczniony na nagraniu miał być Bartkiem Zalewskim, który miał zostać porwany z domowego ogródka. Sprawą zainteresowali się śledczy, którzy wystosowali w związku z tym fake newsem apel do obywateli.

– Do wpisu dołączony jest link, po kliknięciu którego możemy przeczytać rzekome szczegółowe dane dotyczące zaginięcia dzieci. Po wejściu na stronę nie wyświetlają się jednak zapowiadane informacje, ale prośba o zalogowanie się do portalu społecznościowego. W ten sposób oszuści wyłudzają dane logowania użytkowników i przejmują kontrolę nad ich kontami - tłumaczą istotę procederu tyscy policjanci.

Sprawa „zaginięcia” chłopca jest podwójnie szkodliwa - pod tym względem, że obok wykorzystywania odruchu serca może wzmagać podejrzliwość i wręcz całkowitą nieufność do podobnych apeli, a więc skłaniać ludzi do ignorowania prawdziwych próśb o pomoc.

Następnie poprzez manipulacje na koncie Facebooka lub WhatsAppa dokonuje się wyłudzenie metodą „na BLIK” - sprawca podsuwa się pod znajomego, który potrzebuje nagle przelewu lub kodu BLIK, gdyż znalazł(a) się w nagłej potrzebie.

Policjanci apelują przy okazji, by chronić swoje hasła, upewniać się czy osoby nagle proszące nas o coś przez sieć to na pewno nasi znajomi, a także o sprawdzanie autentyczności stron internetowych, które mają do nas jakąś „sprawę”.

Skutki nawałnic 12.07.2024 w Tychach

Może Cię zainteresować:

Nawałnice i burze nad Śląskiem 12 lipca: spore straty w Tychach i okolicy

Autor: Redakcja

13/07/2024

Zatrzymanie przez KMP Tychy 7 lipca 2024

Może Cię zainteresować:

Usiłowanie zabójstwa nożem na osiedlu A w Tychach

Autor: Redakcja

09/07/2024

Matura

Może Cię zainteresować:

Wyniki matur 2024 w Tychach - nie najgorzej, ale i nie najlepiej

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/07/2024