Rodzicielstwo zastępcze jest ważnym elementem systemu wsparcia dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Obecnie w Tychach oraz całej Polsce brakuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych - skutkuje to koniecznością szukania miejsc dla dzieci w placówkach opiekuńczych na terenie całego kraju, co komplikuje proces wsparcia, szczególnie w przypadku rodzeństwa, które zgodnie z zasadą nierozdzielania powinny być umieszczane razem.
Na terenie Tychów działają zaledwie dwie rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, a zapotrzebowanie na nowe rodziny zastępcze stale rośnie. Kampania „Zaproś Miłość” ma na celu zachęcenie mieszkańców Tychów do "otwarcia swoich serc i domów" dla dzieci, które potrzebują wsparcia.
Pracownicy MOPS oraz wolontariusze będą dyżurować w domku nr 20 na jarmarku na placu Baczyńskiego (13-15 grudnia). Odwiedzający będą mogli porozmawiać o rodzicielstwie zastępczym, uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, jak zostać rodzicem zastępczym, wziąć udział w akcji „Czego Ci życzę na Święta” i napisać życzenia dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej oraz otrzymać materiały informacyjne, opłatki i kampanijne gadżety.
Na ulicach Tychów pojawią się ponadto trolejbusy z grafiką kampanii; informacje o niej będą też dostępne w instytucjach, szkołach, przedszkolach i parafiach; nauczyciele otrzymają specjalne konspekty lekcji uwrażliwiających na potrzeby dzieci objętych pieczą zastępczą, a wiosną ruszą spotkania w instytucjach i salkach parafialnych, umożliwiające zainteresowanym rozmowę z ekspertami. Kampania zakończy się latem podczas Pikniku Rodzin Zastępczych.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Rodziną zastępczą może zostać każda osoba lub para, która ma stabilne warunki życiowe i chce zaoferować dziecku bezpieczny dom oraz wsparcie. Nie jest wymagane posiadanie dużego domu – wystarczy miejsce w mieszkaniu, w którym dziecko znajdzie swoją przestrzeń. Rodzicem zastępczym może być także osoba samotna.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc finansową i wsparcie specjalistów - w tym psychologów, pedagogów i pracowników socjalnych. - To nie tylko szansa na lepsze życie dla dzieci, ale również możliwość przeżycia wyjątkowej przygody – bycia wsparciem, nauczycielem i wzorem do naśladowania - prxekonują tyscy urzędnicy.
Więcej informacji na stronaxh tyskiego MOPS pod tym linkiem, w siedzibie Działu Pieczy Zastępczej (Andersa 6a), pod numerami 32 326 43 92 i e-mailem dpz@mops.tychy.pl.
Może Cię zainteresować:
Zbiórka koców i kołder dla ludzi i zwierząt w Tychach
Może Cię zainteresować:
Schronisko szuka wolontariuszy w Tychach
Może Cię zainteresować: